אישור העדר תביעות בביטוח רכב – המדריך המלא

ינו 28, 2019 (0) comment

אישור העדר תביעות בביטוח רכב

העדר תביעות בביטוח רכב – כל התשובות במקום אחד

אחד הפרמטרים החשובים ביותר ברכישת ביטוח מקיף או צד ג' לרכב הוא הסוגייה של העדר תביעות בביטוח רכב. אישור זה יכול להשפיע על מחיר ביטוח הרכב שלכם במאות אחוזים ולכן, רצוי מאוד שתכירו את הכללים הבאים בכדי להתנהל נכון בביטוח רכבכם.

לשיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

לחצו כאן לניווט מהיר:

רוב בעלי הרכבים בישראל מקפידים לבטח את רכבם. החוק בארץ מחייב אותנו לרכוש ביטוח חובה ואין לנהוג ברכב ללא ביטוח זה. בנוסף, אנו יכולים לבחור האם לרכוש ביטוחי רשות – ביטוח צד שלישי או ביטוח מקיף. כדאי לדעת כי ביטוח מקיף לרכב וביטוח צד שלישי (צד ג') מעניקים לנו שקט נפשי, הגנה חשובה וכיסוי רחב בגין מגוון אירועים ביטוחיים וסכנות, למשל נזק שנגרם לרכב כתוצאה ממעורבת בתאונה או נזק לרכב בגלל פגעי מזג אוויר, תאונת דרכים, נזק לרכבים אחרים בכביש וגניבה.

אישור העדר תביעות
דוגמה של מסמך העדר תביעות בביטוח הרכב

מחיר הביטוח מושפע ומבוסס על פרמטרים שונים כגון גיל הנהג, שווי וסוג הרכב, שנת יצור הרכב, גיל הנהגים, ותק רישיון נהיגה, מערכות מיגון ובטיחות המותקנות ברכב ועוד. בנוסף, אחד הפרמטרים המשפיעים על עלות הביטוח הוא העדר תביעות בביטוח רכב. מאחר ורבים אינם מבינים את חשיבות המסמך וכדי לענות על השאלה – העדר תביעות מה זה, הכנו עבורם מדריך מקיף שיסייע לכם להבין את חשיבות האישור וכיצד להתנהל נכון מול חברות הביטוח.

 

 

מתי חברות הביטוח דורשות מסמך תביעות בביטוח הרכב?

כאשר אנו מעוניינים לרכוש ביטוח רכב חדש, בדרך כלל כאשר מועד חידוש הביטוח מתקרב, חברות הביטוח בענף הרכב דורשות טופס העדר תביעות. זהו טופס ייעודי, המכונה גם אישור העדר תביעות, הנשלח על ידי חברת הביטוח ממנה רכשנו ביטוח רכב בשנה החולפת. המסמך נשלח בדואר אחת לשנה, לרוב יחד עם המסמכים לחידוש הביטוח. אפשר לבקש את המסמך גם מחברת הביטוח או מהסוכן דרכם רכשנו את הפוליסה בשנה החולפת והם מחוייבים לספק מכתב זה תוך פרק זמן סביר.

המסמך קובע האם אנו זכאים להנחה מסוימת בתעריף הביטוח לרכב. העדר תביעות בשלוש השנים האחרונות מוכיח לחברת הביטוח כי אנו נהגים זהירים, לכן חברת הביטוח אינה חוששת לבטח אותנו, וכך אנו זכאים להנחה בדמי הביטוח ויכולים לחסוך הרבה כסף.

העדר תביעות מה זה?

מסמך העדר תביעות ביטוח רכב הוא אישור המונפק על ידי החברה המבטחת את רכבנו, בדרך כלל לקראת מועד חידוש הביטוח. המסמך נועד לשקף את היסטוריית התביעות שלנו בשלוש השנים האחרונות. אם לא הגשנו תביעות נגד חברת הביטוח, ברוב המקרים נזכה להנחה מסוימת בעלות הפוליסה. חשוב לציין כי היסטוריית התביעות שלנו נגד חברות הביטוח שביטחו את רכבנו קובעת במידה רבה האם אנו זכאים להנחה במחיר הביטוח או לא. אגב, המסמך מונפק רק למי שרכש ביטוח צד שלישי או ביטוח מקיף, ואינו רלוונטי עבור מבוטחים הרוכשים רק ביטוח חובה לרכב שלו יש מסמך יעודי משל עצמו.

למה חברות הביטוח מבקשות את המסמך?

מסמך העדר תביעות ביטוח רכב הוא כלי חשוב ויעיל להערכת סיכונים, זהו מסמך הנחוץ עבור חברות הביטוח כדי להעריך את העבר הביטוחי שלנו ולהתייחס למספר התביעות שהגשנו בשלוש השנים האחרונות. ככל שאנו מגישים יותר תביעות כך חברות הביטוח פחות ששות לבטח אותנו והן חשופות להפסד, לכן הומצאה שיטה יעילה לתגמול נהגים זהירים, ובאמצעות מסמכי העדר תביעות בביטוח רכב, החברות המבטחות יכולות להעריך טוב יותר את הסיכון בביטוח רכבנו, ובהתאם לכך להכין הצעת מחיר לפוליסה.

הנחת העדר תביעות

ההיגיון של חברות הביטוח הוא פשוט מאוד, מבוטח אשר "השתמש" בביטוח הוא מוגדר בגדר מבוטח בעל פוטנציאל גבוה יותר סטטיסטית לבצע נזק חוזר. ועל כן, עליהן להעלות למבוטח זה את הפרמיה בכדי לשמור על הרווחיות שלהן אל מול אותו הסיכון.

בהתאם למדיניות המחירים של חברת הביטוח, מסמך העדר תביעות מקנה לנו הנחה במחיר ביטוח הרכב. כך לדוגמה, מבוטח בעל עבר ביטוחי נקי, כלומר המבוטח לא הגיש תביעה נגד חברת הביטוח בשלוש השנים האחרונות, זכאים להנחה בגובה 50% מתעריף הביטוח המקיף, ובנוסף בחלק מהחברות הוא אף יזכה להתקבל למסלולים מיוחדים של נהגים זהירים שמקנים הטבות מיוחדות הנחה / ביטול בדמי ההשתתפות העצמית, חבילות וכתבי שירות מורחבים לרכב וכד'.

חשוב לדעת כי חברות הביטוח העוסקות בתחום ביטוחי הרכב מתמחרות את הביטוח המקיף לפי תמחור דיפרנציאלי. שיטת התמחור מבוססת על אחוז תאונות הדרכים של בני קבוצה מסוימת ביחס לחלק היחסי של הקבוצה באוכלוסיית הנהגים. כך ניתן לנבא את פוטנציאל המעורבות בתאונה וליצור מחירון הוגן יותר, בו מתחשבים בנהגים זהירים. התמחור הדיפרנציאלי מאפשר לחברות הביטוח למנוע מצב בו נהגים זהירים משלמים פרמיה גבוהה ויקרה רק לפי סוג הרכב שבבעלותם, כמו כן מונעים מנהגים זהירים לסבסד נהגים מסוכנים המעורבים בתאונות רבות ותובעים את חברות הביטוח בתדירות גבוהה יחסית.

איך משיגים אישור העדר תביעות?

אחת לשנה חברת הביטוח מנפיקה אישור העדר תביעות ושולחת אותו בדואר לכתובתו של המבוטח. בדרך כלל חברות הביטוח מנפיקות ושולחות את האישור יחד עם מסמכים לחידוש ביטוח הרכב. את המסמך יש לשמור בקפידה מאחר ואם מחליטים לרכוש פוליסה מחברה אחרת, יש להציג את האישור כדי לזכות בהנחה מסוימת.

אם לא קיבלתם מסמך העדר תביעות מהחברה המבטחת כיום את רכבכם, אתם יכולים לפנות לסוכן הביטוח ממנו רכשתם את הפוליסה או לפנות ישירות לחברה המבטחת. בפנייה לסוכן או לחברת הביטוח יש לבקש טופס העדר תביעות, ותוך זמן קצר האישור יגיע לפי ההעדפה שלכם לביתכם,לכתובת הדוא"ל או לפקס.

איך להתמודד עם חברת ביטוח שמעכבת משלוח מסמך העדר תביעות של ביטוח הרכב?

כאשר מבוטח מבקש מחברת הביטוח אישור העדר תביעות יש לכך שתי משמעויות עיקריות:

  • המבוטח רוכש רכב נוסף והוא מבקש מסמך תביעות בכדי לקבל הצעת מחיר עם הנחת העדר תביעות לביטוח רכב חדש.
  • המבוטח איננו מתכוון לחדש את הביטוח תחת אותה חברת ביטוח שבה היה מבוטח בשנה האחרונה וברצונו להעביר את הביטוח לחברה אחרת.

לעיתים כאשר האופציה השנייה מתרחשת, חברת הביטוח אינה ששה לספק את המסמך באופן מידי ומנסה להעביר את הלקוח בתהליך של שימור ומנסה להחזיק אותו ולשמר אותו בכוח. סיטואציה זו לא נעימה מאחר והמבוטח נשאר "לקוח שבוי"

בכדי לקבל מסמך זה, ניתן לפנות למחלקת תביעות הציבור של חברת הביטוח ולהגיש בקשה רשמית מתועדת בדוא"ל או בפקס. במידה והאישור לא מתקבל תוך זמן סביר – ניתן לפנות לאגף פניות הציבור באתר של משרד האוצר בלינק הבא: ולהגיש תלונה על חברת הביטוח.

האם העדר תביעות של צד ג' שווה בערכו להעדר תביעות בביטוח מקיף?

אם רכשתם בשנה או בשנתיים החולפות רק ביטוח צד ג' לרכבכם, העדר תביעות ביטוח יקנה לכם בדרך כלל הנחה מסוימת בעת חידוש הפוליסה או רכישת ביטוח צד ג' מחברה אחרת. עם זאת, עליכם לזכור כי ביטוח צד ג' הוא שונה מביטוח מקיף והפוליסה מכסה פחות אירועים וסיכונים, לכן בכפוף למדיניות חברת הביטוח, תוכלו לקבל הנחה מסוימת ברכישת ביטוח צד שלישי, אך ההנחה המתקבלת בדרך כלל אינה שווה אם תחליטו לרכוש ביטוח מקיף.

לכן, העדר תביעות בביטוח מקיף אינו שווה ערך להעדר תביעות בביטוח צד ג'. יחד עם זאת חלק מחברות הביטוח רואות במבוטחים עם עבר ביטוחי נקי שרכשו ביטוח צד ג' כנהגים זהירים הזכאים להנחה בביטוח מקיף על פי הכללים הבאים:

  • שנתיים של העדר תביעות בביטוח צד ג' יחושב כשנה בביטוח מקיף ללא תביעות.
  • שלוש שנים של העדר תביעות בביטוח צד ג' יחושבו כשנתיים ביטוח מקיף ללא הגשת תביעה.
  • ארבע שנים של העדר תביעות בביטוח צד ג' יחושבו כשלוש שנים במקיף ללא תביעות.
  • חלק מחברות הביטוח מחשיבות שנתיים צד ג' ושנה במקיף כ-3 שנים ללא תביעות בביטוח מקיף.

לעיתים ניתן להתמקח מול חברת הביטוח ולקבל תנאים מיוחדים.

האם כדאי לתבוע את ביטוח הרכב ולפגוע בהעדר התביעות?

אישור תביעות בביטוח הרכבטיפ חשוב שמעטים מתייחסים אליו – אם הרכב היה מעורב בתאונה ונגרם לו נזק יחסית קטן, כל עוד עלות התיקון היא כמה אלפי שקלים בודדים, כדאי לשקול היטב האם להפעיל את הביטוח, כלומר להגיש תביעה לכיסוי עלות התיקון. אמנם, אף אדם לא רוצה לשלם מכיסו תיקון בעלות של אלפי שקלים, אך לפני שממהרים להגיש תביעה לחברת הביטוח חשוב לזכור כי הגשת התביעה עלולה לגרום לייקור הפוליסה בשנה הבאה, כיוון שהעבר הביטוחי אינו נקי יותר.

כמו כן, אם תחליטו לתבוע את חברת הביטוח כדי לכסות את התיקון שעלותו כמה אלפי שקלים, ובמידה ותבעתם את החברה או החברות שביטחו אתכם מספר פעמים במהלך השלוש השנים האחרונות, מעבר לייקור עלות הביטוח יש מקרים בהם החברות יסרבו לבטח את רכבכם מחדש, ובמקרה זה תיאלצו לרכוש ביטוח יקר במיוחד. לכן, ההמלצה היא לפנות לייעוץ מסוכן ביטוח אמין ומקצועי כדי להחליט האם כדאי להגיש תביעה נגד חברת הביטוח ומהן ההשלכות של המהלך.

האם ניתן לרכוש ביטוח רכב בעבור מבוטח בעל תביעות רבות?

ידוע כי חברות הביטוח מנהלות רשימה של פסולי חיתום, כלומר רשימה עדכנית של נהגים ו/או בעלי רכבים שהגישו 2 תביעות או יותר ב-3 השנים האחרונות. חלק מחברות הביטוח המגלות באישור העדר תביעות כי הלקוח הגיש לפחות 2 תביעות ב-3 השנים האחרונות יסרבו לבקשתו לרכוש דרכן ביטוח רכב, ולמעשה ניתן לרכוש רק ביטוח חובה דרך הפול. רוב חברות הביטוח מסרבות לחדש או למכור ביטוח רכב למי שהגיש 3 תביעות בשנה האחרונה.

אם הגשתם 2 תביעות ב-3 השנים האחרונות רוב חברות הביטוח יציעו לכם פוליסה יקרה עם תנאים מיוחדים לרעתכם, ולרוב הן ידרשו גם השתתפות עצמית גבוהה. הבעיה הזו מחריפה עם השנים וכיום ישנן חברות ביטוח רבות שאינן מוכנות לבטח לקוחות עם 2 תביעות גם בעבור פרמיה מוגדלת. לכן, חשוב לפנות לייעוץ מקצועי הניתן על ידי סוכן ביטוח מנוסה, לסוכן מקצועי ותיק יש הכרות אישית עם בכירים בחברות הביטוח ובאפשרותו לבקש אישור חריג כדי לרכוש מהחברה ביטוח צד ג' או מקיף ללקוח מרובה תביעות.

מה עושים אם אין עבר ביטוחי בביטוח הרכב?

שינוי בעלות ברשיון רכב
שינוי בעלות ברשיון רכב הינו פתרון מצויין המאפשר קבלת אישור העדר תביעות.

כמו שכבר למדתם, אישור עבר ביטוחי מוזיל משמעותית את ביטוח הרכב. מה עושים במקרה של רכישת רכב חדש כאשר לא היה ברשותכם רכב קודם?

ישנם מספר פתרונות אשר ניתנים ליישום והם תלויים בסיטואציה.

  • נהג צעיר שרוכש רכב ראשון על שמו – במידה ואותו נהג צעיר מתגורר בבית הוריו, ניתן לקבל אישור העדר תביעות בביטוח רכב של הורי הנהג. מדיניות זו משתנה בין חברות הביטוח השונות ובדרך כלל ניתן לבצע זאת עד גיל 30.
  • נהג אשר היה לו רכב ליסינג והוא רוכש רכב פרטי – לרוב ניתן אישור מקצין הרכב של חברת הליסינג דו"ח רשמי המונפק במיוחד בעבור חברות הביטוח המתאר את העבר הביטוחי של הנהג.
  • רישום בעלות רכב משותפת עם אדם שיש לו אישור העדר תביעות בביטוח רכב – במקרים מסויימים רצוי לשקול רישום בעלות רכב משותפת ויצירת פוליסת ביטוח בעלת שני שמות – אחד של הנהג בלי הותק והשני של הנהג עם הותק. לרוב חברות הביטוח יסכימו להסתמך על אישור של הנהג בעל הרכב וכך ניתן יהיה להרוויח את אישור העדר התביעות. הערה חשובה – שינוי בעלות על רכב פוגעת בערך הרכב לפי כללי המחירון. יש לבצע זאת עם שיקול דעת ויעוץ של סוכן ביטוח מומחה בתחום.

סירוב של חברות ביטוח לשלם את תביעת ביטוח הרכב:

ישנה בעיה היום בכל הנוגע להפקת ביטוח באינטרנט או רכישת ביטוח דרך חברות ביטוח ישירות ובהם לקוחות נשאלים אם היה להם תביעה ב3 שנים האחרונות מבלי לבדוק ולאשר זאת והצלבה מול מסמך העדר תביעות ביטוח רכב מחברות הביטוח הקודמות של המבוטח. למעשה, החיתום נעשה טלפונית או בצורה ממוחשבת והצהרת העדר התביעות של המבוטח מתועדת בצורה חד משמעית. כאשר מגיע יום הנזק חברות הביטוח יכולות לשלוף את טופס הצירוף עם ההצהרה השגויה.

לאחר שהבנו מה חשיבותו של טופס העדר תביעות ביטוח רכב, חשוב לציין כי בעת רכישת ביטוח לרכב שלכם עליכם להקפיד להצהיר האם הגשתם תביעות ב-3 השנים האחרונות. אין לקחת סיכונים מיותרים מאחר ואם תגישו תביעה נגד חברת הביטוח זו תבדוק את העבר הביטוחי שלכם, ובמידה והצהרתם כי לא הגשתם תביעה והחברה בדקה וגילתה כי שיקרתם, היא תדחה את תביעתכם לקבלת פיצויים.

ההנחה המתקבלת בהפקת הפוליסה מאוד מפתה., עם זאת חשוב מאוד לערוך את הביטוח כמו שצריך מאחר ובסופו של דבר אתם תבקשו שיהיה לכם כיסוי ביום שתזדקקו.

מהי חשיבותו של סוכן ביטוח פרטי בביטוח רכב?

סוכן ביטוח רכב

רכישת ביטוח רכב אינה דבר של מה בכך, יש להתייחס לפרמטרים רבים, לעיין בפוליסה ולקרוא את כל האותיות הקטנות, לבדוק היטב את גבולות הכיסוי, השתתפות עצמית ועוד. מעבר להשוואת המחירים, יש להתייחס גם לסיכונים אפשריים, וכדי להוזיל עלויות ולהתאים את הביטוח לצורך שלכם ולמאפייני הרכב, השימוש בו ומאפייני הנהגים הנוספים, חשוב לקבל ייעוץ.

כאשר רוכשים ביטוח רכב באתר של חברה זו או אחרת או במידה ונעזרים באתר להשוואת מחירים, אתם עלולים לשכוח הרחבות חשובות או לטעות, וכך הנכם חשופים לסיכונים רבים. לכן, אין לוותר על ייעוץ וליווי צמוד של סוכנות ביטוח מנוסה ואמינה. סוכן הביטוח מכיר את כל ביטוחי הרכב של החברות השונות, איזה הרחבות ניתן לרכוש וכיצד להוזיל עלויות. כמו כן, בשעת צורך, סוכן הביטוח האישי דואג לכם ונלחם עבורכם מול חברת הביטוח כדי שתוכלו לקבל את מלוא הכיסוי, בכפוף לפוליסה שרכשתם.

לשיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

צרו איתנו קשר לקבלת הצעת מחיר

אנגלמן ביטוח

מלאו את הפרטים, ונציג יחזור אליכם בקרוב.

אפשר לכתוב כמה מילים

כתבות שנוספות שאולי יעניינו אותך:

ביטוח רכב טכנולוגי

עידן חדש בביטוחי הרכב – מוצרי ביטוח מבוססי שימוש, איכות וטכנולוגיה

ביטוח רכב הינו אחת מהוצאות הגדולות במשק בית ישראלי. בעקבות התחרות הרבה החלו חברות הביטוח לשווק ביטוחים שמתאמים לכמות הקילומטרים, איכות נהיגה, רכבים נוספים בבית ועוד. למדו איך להוזיל את ביטוח הרכב שלכם בעשרות אחוזים. כל זאת ועוד במאמר הבא:

קראו עוד »
אישור העדר תביעות בביטוח רכב

אישור העדר תביעות בביטוח רכב – המדריך המלא

אחד הפרמטרים החשובים ביותר ברכישת ביטוח מקיף או צד ג' לרכב הוא הסוגייה של העדר תביעות בביטוח רכב. אישור זה יכול להשפיע על מחיר ביטוח הרכב שלכם במאות אחוזים ולכן, רצוי מאוד שתכירו את הכללים הבאים בכדי להתנהל נכון בביטוח רכבכם.

קראו עוד »

Comment (0)

ביטוח – זה אנגלמן!

סוכנות ביטוח אנגלמן נוסדה בשנת 1951 וכיום היא אחת מסוכנויות הביטוח המובילות בישראל. אנו רואים את מקצוע הביטוח כשליחות ורוצים להנגיש מידע חשוב לציבור. תרגישו חופשי לשאול אותנו כל שאלה ונשמח לסייע.

מלאו את הפרטים, ונציג יחזור אליכם בקרוב.

אפשר לכתוב כמה מילים

תנו לנו לייק בפייסבוק

בקרו אותנו!

המייסדים 41, אבן יהודה (קניון אבן יהודה)

שינוי גודל גופנים