ביטוח שוכר דירה וביטוח משכיר דירה – מי צריך לבטח במה? המדריך המלא:

אוג 02, 2017 (0) comment ,

ביטוח שוכר דירה / ביטוח משכיר דירה

שוכרים או משכירים דירה? כדאי שתכירו את החשיפה שלכם לסיכון וכיצד מבצעים ביטוח שוכר דירה וביטוח משכיר דירה. להלן מדריך מלא ומקיף שיעשה לכם סדר:

שוק הדירות להשכרה בישראל מונה למעלה מ-600,000 דירות, ובכל חוזה שכירות הנערך בין בעלי הדירה (המשכיר) לאדם העומד לעשות בה שימוש (השוכר) חייבת לעלות השאלה: על מי מוטלת האחריות לבטח את הדירה? לאחרונה אנו שומעים רבות על פוליסת ביטוח לשוכרי דירה שמציאות כיסוי לדיירים. מהי פוליסה זו, איפה עומדת האחריות של בעל הדירה ואיפה זו של הדייר בנושא הביטוח?.

יש לבדוק סעיף ביטוח בחוזה להשכרת הדירה

לפני שפונים לרכישת ביטוח. חשוב לבדוק – מה כתוב בחוזה השכירות. יש לבדוק מה כתוב בחוזה בשאלת האחריות: מי אחראי למה? הדבר הראשון לפני שבוחנים את הצורך הביטוחי היא להבין שחוזי שכירות לדירות בישראל מתחלקים לשנים:

 1. משכיר הדירה לא מחייב את הדייר בביטוח מבנה: במצב זה לכאורה אין לדייר צורך לבטח את נכסיו של המשכיר אך חשוב לדייר לדעת שסביר להניח שבחוזה כתוב שהשוכר אחראי להחזיר את הדירה לבעל הדירה במצבה כפי שהוא קיבל אותה. סעיף זה פשוט שאומר למעשה – כל נזק בדירה הוא באחריותו של הדייר ועל כן חשוב שהדייר ייקח בחשבון שעליו לפצות את בעל הדירה בנזקים כבדים לדירה וראוי לדאוג לכיסוי ביטוחי המתבטא בביטוח צד שלישי של הדייר (נדבר על כך בהרחבה בהמשך).
 2. משכיר הדירה מחייב את הדייר בביטוח מבנה: לעיתים קרובות – בעל הנכס (משכיר הדירה) מוסיף לחוזה השכירות סעיף של דרישה לביטוח מבנה – משמעות הדבר היא שעל הדייר חלה אחריות לבטח את הדירה עצמה ולכסות את הנזקים בעבור בעל הנכס. מן הסתם כיסוי זה עולה לא מעט כסף וכאשר הדייר מתבקש לרכוש ביטוח גם למבנה – חלה עליו הכבדה בתשלומי הביטוח.

ביטוח שוכר דירה – מהם הביטוחים הנחוצים

המצב הראוי והאידיאלי לכיסוי של הנכס היא שבעל הנכס יבטח בעצמו את המבנה. עם זאת, לשוכר הדירה יש צורך לדאוג לביטוחים הבאים שיחסכו ממנו נזק כלכלי ו/או תביעה נגדו. על כל שוכר ביטוח לבטח או לשקול לבטח את הכיסויים הבאים:

 • ביטוח תכולת דירה למשכיר דירה – כיסוי לרכוש הדייר (כולל ריהוט, ציוד אישי, פריטים יקרי ערך וכד' )תוצאה מנזקי טבע כגון: רעידת אדמה, שיטפון ואובדן תכולה כתוצאה ממקרי פריצה או גניבה בשטח הדירה. הביטוח דואג להחזיר את מצבו של הדייר ליום שלפני קרות הנזק. חשוב לציין שבעל הדירה אינו יכול לבטח את רכושו של הדייר מאחר ואין לו זיקת ביטוח אליו.
 • ביטוח צד שלישי למשכיר דירה – ביטוח צד ג' של הדיירים הוא חשוב ביותר מאחר והוא למעשה מכסה את הנזק הפוטנציאלי לשנגרם למבנה הדירה שנגרם ברשלנותו. לדוגמה – הדייר גרם לשריפה עקב רשלנותו במטבח. בעל הנכס יוכל לתבוע את הפיצויים מהדייר והפוליסה תשלם. עם זאת, ביטוח צד ג' מכסה גם מקרים בהם אורחי הדירה נפצעים עקב שהותם בה וכן טענות נוספות בגין גרימת נזק לגוף ולרוכש של באי הדירה.
 • ביטוח אחריות מעבידים למשכיר – כיסוי לעובדי משק הבית במקרה של נזק לגוף ורכוש כמו למשל כיסוי למנקה או לטכנאים וכד'.
 • ביטוח לתוספות מבנה – לעיתים בדכ' שמדובר בחוזה שכירות ארוך טווח – הדייר בוחר לבצע שיפוץ ותוספות למבנה. מאחר ותוספות אלו הם רכושו של המבוטח – רצוי וראוי שיבטח אותם בביטוח מתאים.

 

ביטוח משכיר דירה – מה חשוב לבטח?

 • ביטוח מבנה
 • ביטוח צד ג'
 • ביטוח חבות מעבידים
 • ביטוח משכנתא למשכירי דירה: פעמים רבות יש לבעל הדירה התייחבות כלפי הבנק בביטוח משכנתא. במידה וקיים ביטוח זה – יש לוודא שביטוח המבנה מכוסה בסכומי ביטוח ראויים.

גמה קורה אילו יש נזק למבנה שנוצר מהדייר – והיה לו ביטוח צד שלישי בלבד? האם מכוסה.? – כן

הדייר נדרש לרכוש ביטוח מבנה אך ורק אם נדרש לכך בחוזה השכירות ו/או הוא מעוניין לבטח תוספות מבנה. צריך לשאול את השאלות:

 • מי אחראי במקרה של נזק למבנה?
 • מי אחראי לנזק לתכולה?
 • האם יש ויתור על אחריות על ידי צד אחד כלפי השני?

 

בכל אותם מקרים בהם בעל הדירה רכש ביטוח משכיר דירה (שהיא פוליסת ביטוח מבנה וכיסוי צד שלישי), חובת השוכר לוודא כי שמו התווסף לפוליסה בסעיף הצד ג'.יש לוודא שהפוליסה כוללת בתוכה סעיף ויתור על שיבוב המונע מחברת הביטוח של המשכיר לתבוע את השוכר בגין נזקים אשר נגרמו לדירה במהלך תקופת ההשכרה.

רכישת ביטוח RENT על ידי המשכיר כוללת גם סעיף ביטוח אובדן שכר דירה. סעיף ביטוחי זה נועד לתת כיסוי בגין אובדן הכנסה משכר דירה. (במקרים בהם אירע לדירה נזק ולא ניתן להתגורר בה עד לתום הליכי שיפוץ) וכך יוכל בעל הדירה לתת פיצוי כלפי הדייר ולהחזיר לו את שכר הדירה ששילם מראש הדירה במידה והוא שילם אותם מראש.

הסיכונים אליהם חשופים השוכרים והמשכירים

ביטוח שוכר דירה / ביטוח משכיר דירה

על מי חלה האחריות על נזק של הדירה השכורה – בעל הבית או הדייר?

ביטוח שוכר או ביטוח משכיר דירה הן פוליסות שמטרתן לצמצם את הסיכונים הכלכליים אליהם חשופים שוכרי ומשכירי הדירות בכל אחד מהמקרים הבאים:

 • נזקי אש לתשתיות הדירה, תכולת הדירה ודירות סמוכות כתוצאה מהתלקחות אש בשטח הדירה.
 • נזקים למבנה ולתכולת הדירה
 • נזקים לצד שלישי –דירות סמוכות הנפגעות כתוצאה מדליקה או נזקי צנרת בדירת ההשכרה
 • נזקים לצד שלישי- חבלה פיזית לאורחים השוהים בדירת ההשכרה
 • נזקים לצד שלישי- תאונות עבודה המתרחשות בשטח הדירה לעובדי משק בית, טכנאי שירות וכדומה

אנגלמן ובניו סוכנות לביטוח- פתרונות ביטוח יצירתיים לשוכרי ומשכירי דירות

 אנחנו בסוכנות הביטוח אנגלמן ובניו, עוסקים ומתמחים במתן פתרונות ביטוח יצירתיים לכל ענפי הביטוח, לרבות, ביטוחי דירה המשלבים בין ביטוחי מבנה, ביטוחי תכולה וביטוחי צד ג'. ביטוחים אלו מיועדים גם לשוכרי דירות וגם למשכירי דירות (ביחד או לחוד) במסגרת ביטוחי RENT המשלבים בתוכם את כל הכיסויים האפשריים כנגד כל נזק העלול להירגם לתשתיות הדירה ותכולתה מכל סיבה שהיא.

פתרונות הביטוח היצירתיים שלנו למשכירי ושוכרי דירות מוצעים לכם במסגרת פוליסות ביטוח שוכר לצד פוליסות ביטוח משכיר דירה והן מותאמות עבור כל אחד ואחת מכם באופן המותאם לשווי הנכס, היקף התכולה העומדת לרשותכם וכדומה.

למידע נוסף על ביטוח דירה כנסו לכאן:

Comment (0)

ביטוח – זה אנגלמן!

סוכנות ביטוח אנגלמן נוסדה בשנת 1951 וכיום היא אחת מסוכנויות הביטוח המובילות בישראל. אנו רואים את מקצוע הביטוח כשליחות ורוצים להנגיש מידע חשוב לציבור. תרגישו חופשי לשאול אותנו כל שאלה ונשמח לסייע.

מלאו את הפרטים, ונציג יחזור אליכם בקרוב.

אפשר לכתוב כמה מילים

תנו לנו לייק בפייסבוק

בקרו אותנו!

המייסדים 41, אבן יהודה (קניון אבן יהודה)

שינוי גודל גופנים