מהי זכות שיבוב ואיך היא משפיעה על ביטוח הרכוש שלכם?

מאי 05, 2018 (0) comment

זכות שיבוב

בשורות הבאות ננסה להסביר לכם את מושג זכות שיבוב בביטוח, למה הוא נועד וטיפים חשובים שחשוב להכיר בביטוחי הרכוש שלכם שיכולים לחסוך לכם המון כסף.

זכות השיבוב של חברת הביטוח הוא מושג חשוב שקשור לעקרון השיפוי. מטרת השיבוב היא למנוע מצב בו המבוטח יוכל "להרוויח" כתוצאה ממקרה הביטוח. המטרה של השיבוב היא להכניס את חברת הביטוח לנעליו של המבוטח וכך למצות את זכויותיו של המבוטח לקבל פיצוי מצד שלישי מזיק.

הנושא של זכות שיבוב קשור בעיקר לתחום התביעות שנגרמו עקב אשמה של צד שלישי בביטוח האלמנטרי (רכב, דירה עסק וכד')., בכדי להבין מה זה זכות שיבוב, צריך להבין מיהם הצדדים כאשר ישנה תביעת צד ג' בביטוח רכוש:

מיהם הצדדים בתביעת ביטוח צד שלישי

  • המבוטח
  • צד שלישי – גורם הנזק
  • המבטח – חברת הביטוח

זכות שיבוב פירושו שהמבטח קרי- חברת הביטוח יכולה לתבוע בשם המבוטח שלה צד שלישי שגרם נזק לרכוש של המבוטח.,

כאשר נגרם נזק לרכוש של המבוטח על ידי צד שלישי – יש לו שתי אפשרויות:

  • לפנות למזיק ולדרוש שישלם עבור תיקון הנזק שנגרם
  • לפנות לחברת הביטוח ולדרוש פיצוי ותשלום עבור תיקון הנזק שנגרם.

במצב בו המבוטח מחליט לתבוע את פוליסת הביטוח שלו, הוא בעצם מאשר לחברת הביטוח "להכנס לנעליו" ולהמשיך את התביעה מול הגורם המזיק. בשלב זה חברת הביטוח תפעיל את כל הכלים העומדים לרשותה בשביל לקבל את הכספים לתיקון הנזקים ששילמה למבוטח מהגורם המזיק (לצד שלישי) וזאת באמצעות פניות ישירות מטעמה בדרישה לתשלום הנזק, פניה באמצעות עורכי דין ועוד.

ביטוח רכב – דוגמה ליישום זכות שיבוב בביטוח

נביא לפניכם דוגמה שאנו רואים המון בעולם ביטוחי הרכב: רכב א' פגע ברכב ב', בעל רכב א' מחזיק אשמה מלאה מאחר ואינו שמר מרחק ופגע בפגוש האחורי של רכב ב' וגרם לנזק של אלפי שקלים.

למרות שבעל רכב א' מחזיק באשמה – הוא אינו מודה בה ולא מוכן לתקן את הנזק שנוצר לרכב ב' ולא מוכן להפעיל את פוליסת הביטוח שלו.

בשלב זה – לבעל רכב ב' יש 2 אפשרויות:

  • לתבוע את בעל רכב א' בבית משפט לתביעות קטנות / לתבוע הפסדים
  • לתבוע את פוליסת הביטוח שלו

כאשר המבוטח של רכב ב' בחר להפעיל את הפוליסה שלו – ברגע קבלת הפיצוי הכספי – הוא "יוצא מהתמונה" ובעצם מאפשר לחברת הביטוח לבצע תביעת שיבוב כנגד בעל רכב א'.

ביטול זכות שיבוב בביטוח דירה – נקודה חשובה ששוכרי דירות חייבים לדעת

מי שבעיקר חשוף לתביעות מהסוג הזה הם שוכרי דירות. כאשר נגרם נזק לדירה המושכרת כתוצאה מרשלנות הדייר (שוכר הדירה)., יכולה חברת הביטוח של בעל הדירה (המשכיר) לתבוע את השוכר בגין רשלנותו בנכס. ולכן, לא אחת מכניסים היום משכירי דירות לחוזי הדירה, סעיף של ביטול זכות שיבוב, כלומר, שהם לא רוצים להיתבע ע"י חברת הביטוח של בעל הדירה במקרה וזה מתגלגל לפתחם כמו למשל במקרה של שריפה. מה שעלול לקרות זה שחברת הביטוח של בעל הדירה, תתבע את השוכרים על השריפה. בדרך כלל במקרה כזה בעל הדירה הוא זה שעושה ביטוח דירה ולא השוכרים.

ביטוח לשוכר דירה וביטוח למשכיר דירה

ביטוח דירה חייב להיות אינטרס לשני הצדדים הן למשכיר והן לשוכר הדירה. הוא מבטיח, שאם חלילה נגרם איזה שהוא נזק לצדדים, יש ביטוח והוא מכסה זאת. בדרך כלל חתימה על חוזה שכירות היא פעולה סטנדרטית בין שוכר למשכיר. השוכרים צריכים לשמור על שלמות הדירה והרכוש שלא שייכים למשכיר, אבל ביטוח הדירה עצמה חשוב במקרה של מצב מפתיע כמו גרם נזק כתוצאה משריפה, פריצה ועוד. יש חוזי שכירות שמטילים את האחריות על השוכר, וזה מעמיד אותו במצב שהוא משלם עבור ביטוח של מבנה במקרה הזה דירה, שלא שייכת לו.

מקרה קלאסי של זכות שיבוב נקטה חברת ביטוח בעקבות שריפה שפרצה בדירה שהושכרה לסטודנטית. בעל הבית שדאג לבטח את הדירה פנתה לקבלת הפיצוי לחברת הביטוח שלו, זו שילמה לו ותבעה את הסטודנטית והיא אכן נאלצה לשלם.

יש היום הרבה שוכרים שמודעים למצב הזה, ולכן הם דורשים להכניס סעיף בחוזה הדירה תחת ההגדרה ביטול זכות שיבוב, שחברת הביטוח של המשכירים לא תוכל לתבוע אותם.

ביטוח עסק – זכות שיבוב

גם בעלי עסקים חייבים להכיר את נושא זכות השיבוב., רבים הפעמים בהם נדרשים בעלי העסק להוסיף את משכיר הנכס או חברת הניהול המנהלת את המושכר בביטוח מתאים. כך באם חלילה יקרה אירוע כמו למשל שריפה, או נזקים אחרים, הם יפוצו בגין הנזק. ואף צד לא יהיה חשוף לתביעות שיבוב בהמשך הדרך.

אנחנו בסוכנות ביטוח אנגלמן מתמחים בביטוח רכוש וביטוח עסקים. נשמח לענות לכם על כל שאלה במידה ותזדקקו. השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

מלאו את הפרטים, ונציג יחזור אליכם בקרוב.

אפשר לכתוב כמה מילים

אנגלמן ביטוח

Comment (0)

ביטוח – זה אנגלמן!

סוכנות ביטוח אנגלמן נוסדה בשנת 1951 וכיום היא אחת מסוכנויות הביטוח המובילות בישראל. אנו רואים את מקצוע הביטוח כשליחות ורוצים להנגיש מידע חשוב לציבור. תרגישו חופשי לשאול אותנו כל שאלה ונשמח לסייע.

מלאו את הפרטים, ונציג יחזור אליכם בקרוב.

אפשר לכתוב כמה מילים

תנו לנו לייק בפייסבוק

בקרו אותנו!

המייסדים 41, אבן יהודה (קניון אבן יהודה)

שינוי גודל גופנים