מה זה מוטב בביטוח? מוטב בביטוחי חיים וביטוחים אחרים

מוטב בביטוח
במאמר הבא נסביר לכם מה זה מוטב בביטוח חיים וביתר סוגי הביטוח, מהן ההשלכות החמורות של אי הקפדה של עדכון מוטבים וכל מה שחשוב לדעת:
שתפו את הפוסט:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

מוטב הוא אדם שנרשם לזכותו תשלום או זכות מסוימת. מרבים להשתמש במונח זה בעניין של כתיבת צ'ק, אך המילה הזו משמשת גם בתחומים אחרים, לדוגמה, בתחום הביטוח. 

כאשר אדם רוכש פוליסה לביטוח חיים, בריאות, קופות גמל, קרנות השתלמות וכד' הוא יידרש לרשום גם מיהם המוטבים בפוליסה שלו – אלו שתהיה להם הזכות ליהנות מכספי הביטוח במקרה של אירוע ביטוחי.

מה זה מוטב בביטוח? | מוטב בביטוח חיים

ביטוח חיים נועד להבטיח כי אם יתרחש מקרה ביטוחי (מוות) יהיה מוטב בביטוח חיים זכאי לקבל תגמולים לפי פוליסת הביטוח שבמסגרתה הוא בוטח המבוטח. 

המוטב (זה שהוטב מצבו הכלכלי בעקבות מימוש הפוליסה) הוא האדם שיהיה זכאי לתגמולים בהתרחש מקרה הביטוח. אומנם אלו הכללים הבסיסיים, אבל יחד עם זאת כאשר אדם חותם על פוליסת ביטוח חיים יש לו יכולת לקבוע מי יהיו המוטבים בפוליסה שלו.

על קביעת מוטבים בפוליסת הביטוח

  • קיימת אפשרות לציין יורשים חוקיים (יורשים המוגדרים ע"פ צוואה או צו ירושה). אפשרות זו לא מומלצת מאחר וברגע שיש אירוע ביטוח, המשפחה תידרש לפתוח צוואה או צוו ירושה וזהו תהליך משפטי שלוקח המון זמן ובירוקרטיה.
  • בשביל לקבוע את המוטבים חייב להיות פירוט מלא הכולל: שם, ת.ז, קרבה והחלקיות באחוזי סכום הביטוח.
  • במקרים שבהם יש סתירה בין המוטבים הרשומים בחברת הביטוח מול המוטבים הרשומים בצוואת הנפטר הרי הפוליסה היא זו שקובעת. מה זה אומר? שלא מספיק לציין מיהם היורשים של כספי הביטוח בצוואה, יש לעדכן זאת גם מול חברת הביטוח. (במצב זה יש פסקי דין סותרים ועדין לא נקבעה הלכה בנושא).
  • בעל הפוליסה יכול לציין בפוליסה מספר מוטבים, אך במקרה שהוא לא ציין מהו החלק היחסי שיקבל כל אחד מהם – יחולק סכום הכסף בצורה שווה בין כל המוטבים.
  • חברת הביטוח מחויבת רק למוטבים שמופיעים בפוליסת הביטוח. זה אומר שבמקרה שבו אדם רשם בצוואה להוריש את כספי הביטוח למישהו מסוים שאינו רשום בפוליסה, והוא גם לא נחשב יורש על פי חוק – חברת הביטוח לא תהיה מחויבת לו והיא תשלם את הכסף רק למוטבים שכן מופיעים בפוליסה.
  • את המוטבים ניתן לקבוע בעת רכישת הפוליסה, אבל גם לאחר מכן ניתן לשנות את המוטבים ולהוסיף מוטבים נוספים כל זמן שלא התרחש מקרה ביטוחי. את המוטבים ניתן להוסיף או לשנות בהודעה כתובה לחברת הביטוח. אם כי יש מקרים שבהם נקבע מוטב בקביעה בלתי חוזרת (לדוגמה בנק משעבד בביטוח משכנתא).
  • בכל קרות אירוע משפחתי (חתונה, גירושין, הולדת ילד וכד') צריך ומומלץ לעדכן את המוטבים בפוליסות.
  • אין לראות במאמר זה יעוץ משפטי. אם במידה ואתם רוצים לממש זכויות משפטיות בפוליסת ביטוח, יש לפנות ליעוץ עורך דין.
קבלו הצעת מחיר לביטוח חיים
ביטוח ריסק הוא משהו שלא נעים לחשוב עליו, עם זאת זהו אחד הביטוחים החשובים ביותר הקיימים שיש לקחת בחשבון. פנו אלינו ונסייע לכם למצוא פתרון ביטוח חיים שיתאים לצרכים שלכם.

אי ודאות וחילוקי דעות בחלוקת פיצויי הביטוח

יש מקרים שבהם אדם הלך לעולמו וכספי הביטוח שלו מוטלים באי ודאות בדבר המוטבים שזכאים לקבל את הכסף. כמו כן עלולים להיווצר חילוקי דעות ואף ויכוחים בדבר הזכאות לקבלת הכסף. 

כדי למנוע מקרים שכאלו, מומלץ לציין בפוליסה את המוטב בפירוט. במידה שיש מספר מוטבים חשוב לקבוע איזה חלק יקבל כל אחד מהמוטבים.

לסיכום – לאחר שלמדנו מה זה מוטב בביטוח חשוב ליישם את הכללים ולעדכן מעת לעת את המוטבים בפוליסות הביטוח השונות שלנו בהתאם לחיים הדינאמים שלנו.

משרדנו מתמחה במתן פתרונות ביטוח רבים ובניהם, ביטוח חיים, ביטוח משכנתא ועוד. פנו אלינו ונשמח לסייע.

שתפו את הפוסט:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

מלאו את הטופס ונחזור אליכם

דברים נוספים שיכולים לעניין אותך:
עשו לנו לייק:
שתפו את העמוד:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הרשמו לעדכוני הסוכנות!

הרשמו לחדשות הסוכנות ותשארו מעודכנים בכל מידע מקצועי חדש שיוצא.

דילוג לתוכן