אישור העדר תביעות בביטוח רכב – המדריך המלא

אישור העדר תביעות
אחד הפרמטרים החשובים ביותר ברכישת ביטוח מקיף או צד ג' לרכב הוא הסוגייה של העדר תביעות בביטוח רכב.
שתפו את העמוד:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אישור זה יכול להשפיע על מחיר ביטוח הרכב שלכם במאות אחוזים ולכן, רצוי מאוד שתכירו את הכללים הבאים בכדי להתנהל נכון בביטוח רכבכם. כיצד מקבלים את אישור זה בלחיצת כפתור באמצעות "הר הביטוח"? כל זאת ועוד באמר הבא. (מעודכן 03/2020)

לחצו כאן לניווט מהיר:

העדר תביעות בביטוח רכב – כל התשובות במקום אחד

רוב בעלי הרכבים בישראל מקפידים לבטח את רכבם. החוק בארץ מחייב אותנו לרכוש ביטוח חובה ואין לנהוג ברכב ללא ביטוח זה. בנוסף, אנו יכולים לבחור האם לרכוש ביטוחי רשות – ביטוח צד שלישי או ביטוח מקיף. 

ביטוח מקיף לרכב וביטוח צד שלישי (צד ג') מעניקים לנו שקט נפשי, הגנה חשובה וכיסוי רחב בגין מגוון אירועים ביטוחיים וסכנות, למשל נזק שנגרם לרכב כתוצאה ממעורבת בתאונה או נזק לרכב בגלל פגעי מזג אוויר, תאונת דרכים, נזק לרכבים אחרים בכביש וגניבה.

מחיר הביטוח מושפע ומבוסס על פרמטרים שונים כגון גיל הנהג, שווי וסוג הרכב, שנת יצור הרכב, גיל הנהגים, ותק רישיון נהיגה, מערכות מיגון ובטיחות המותקנות ברכב ועוד. בנוסף, אחד הפרמטרים המשפיעים על עלות הביטוח הוא העדר תביעות בביטוח רכב

מאחר ורבים אינם מבינים את חשיבות המסמך וכדי לענות על השאלה – העדר תביעות מה זה, הכנו עבורם מדריך מקיף שיסייע לכם להבין את חשיבות האישור וכיצד להתנהל נכון מול חברות הביטוח.

דוגמה של מסמך העדר תביעות בביטוח הרכב:

מתי חברות הביטוח דורשות מסמך תביעות בביטוח הרכב?

כאשר אנו מעוניינים לרכוש ביטוח רכב חדש, בדרך כלל כאשר מועד חידוש הביטוח מתקרב, חברות הביטוח בענף הרכב דורשות טופס העדר תביעות. זהו טופס ייעודי, המכונה גם אישור העדר תביעות, הנשלח על ידי חברת הביטוח ממנה רכשנו ביטוח רכב בשנה החולפת. 

המסמך נשלח בדואר אחת לשנה, לרוב יחד עם המסמכים לחידוש הביטוח. אפשר לבקש את המסמך גם מחברת הביטוח או מהסוכן דרכם רכשנו את הפוליסה בשנה החולפת והם מחוייבים לספק מכתב זה תוך פרק זמן סביר.

המסמך קובע האם אנו זכאים להנחה מסוימת בתעריף הביטוח לרכב. העדר תביעות בשלוש השנים האחרונות מוכיח לחברת הביטוח כי אנו נהגים זהירים, לכן חברת הביטוח אינה חוששת לבטח אותנו, וכך אנו זכאים להנחה בדמי הביטוח ויכולים לחסוך הרבה כסף.

לקבלת הצעת מחיר לביטוח רכב
בישראל כלי הרכב הוא כמו זוג רגליים וכפי שאנו צריכים לדאוג לעצמנו כך גם לרכבנו באמצעות ביטוח. קבלו הצעה לביטוח שיגן על הרכב במקרים של תאונה, גניבה, נזק לצד ג' ועוד.

העדר תביעות מה זה?

מסמך העדר תביעות ביטוח רכב הוא אישור המונפק על ידי החברה המבטחת את רכבנו, בדרך כלל לקראת מועד חידוש הביטוח. המסמך נועד לשקף את היסטוריית התביעות שלנו בשלוש השנים האחרונות. אם לא הגשנו תביעות נגד חברת הביטוח, ברוב המקרים נזכה להנחה מסוימת בעלות הפוליסה. 

חשוב לציין כי היסטוריית התביעות שלנו נגד חברות הביטוח שביטחו את רכבנו קובעת במידה רבה האם אנו זכאים להנחה במחיר הביטוח או לא. אגב, המסמך מונפק רק למי שרכש ביטוח צד שלישי או ביטוח מקיף, ואינו רלוונטי עבור מבוטחים הרוכשים רק ביטוח חובה לרכב שלו יש מסמך יעודי משל עצמו.

למה חברות הביטוח מבקשות את המסמך?

מסמך העדר תביעות ביטוח רכב הוא כלי חשוב ויעיל להערכת סיכונים, זהו מסמך הנחוץ עבור חברות הביטוח כדי להעריך את העבר הביטוחי שלנו ולהתייחס למספר התביעות שהגשנו בשלוש השנים האחרונות. 

ככל שאנו מגישים יותר תביעות כך חברות הביטוח פחות ששות לבטח אותנו והן חשופות להפסד, לכן הומצאה שיטה יעילה לתגמול נהגים זהירים, ובאמצעות מסמכי העדר תביעות בביטוח רכב, החברות המבטחות יכולות להעריך טוב יותר את הסיכון בביטוח רכבנו, ובהתאם לכך להכין הצעת מחיר לפוליסה.

הנחת העדר תביעות

ההיגיון של חברות הביטוח הוא פשוט מאוד, מבוטח אשר "מימש" את הביטוח הוא מוגדר בגדר מבוטח בעל פוטנציאל גבוה יותר סטטיסטית לבצע נזק חוזר. ועל כן, עליהן להעלות למבוטח זה את הפרמיה בכדי לשמור על הרווחיות שלהן אל מול אותו הסיכון.

בהתאם למדיניות המחירים של חברת הביטוח, מסמך העדר תביעות מקנה לנו הנחה במחיר ביטוח הרכב. כך לדוגמה, מבוטח בעל עבר ביטוחי נקי, כלומר המבוטח לא הגיש תביעה נגד חברת הביטוח בשלוש השנים האחרונות, זכאים להנחה בגובה 50% מתעריף הביטוח המקיף, ובנוסף בחלק מהחברות הוא אף יזכה להתקבל למסלולים מיוחדים של נהגים זהירים שמקנים הטבות מיוחדות הנחה / ביטול בדמי ההשתתפות העצמית, חבילות וכתבי שירות מורחבים לרכב וכד'.

חשוב לדעת כי חברות הביטוח העוסקות בתחום ביטוחי הרכב מתמחרות את הביטוח המקיף לפי תמחור דיפרנציאלי. שיטת התמחור מבוססת על אחוז תאונות הדרכים של בני קבוצה מסוימת ביחס לחלק היחסי של הקבוצה באוכלוסיית הנהגים. 

כך ניתן לנבא את פוטנציאל המעורבות בתאונה וליצור מחירון הוגן יותר, בו מתחשבים בנהגים זהירים. 

התמחור הדיפרנציאלי מאפשר לחברות הביטוח למנוע מצב בו נהגים זהירים משלמים פרמיה גבוהה ויקרה רק לפי סוג הרכב שבבעלותם, כמו כן מונעים מנהגים זהירים לסבסד נהגים מסוכנים המעורבים בתאונות רבות ותובעים את חברות הביטוח בתדירות גבוהה יחסית.

איך משיגים אישור העדר תביעות?

אחת לשנה חברת הביטוח מנפיקה אישור העדר תביעות ושולחת אותו בדואר לכתובתו של המבוטח. בדרך כלל חברות הביטוח מנפיקות ושולחות את האישור יחד עם מסמכים לחידוש ביטוח הרכב. 

את המסמך יש לשמור בקפידה מאחר ואם מחליטים לרכוש פוליסה מחברה אחרת, יש להציג את האישור כדי לזכות בהנחה מסוימת. אם לא קיבלתם מסמך העדר תביעות מהחברה המבטחת כיום את רכבכם, אתם יכולים לפנות לסוכן הביטוח ממנו רכשתם את הפוליסה או לפנות ישירות לחברה המבטחת. 

בפנייה לסוכן או לחברת הביטוח יש לבקש טופס העדר תביעות, ותוך זמן קצר האישור יגיע לפי ההעדפה שלכם לביתכם,לכתובת הדוא"ל או לפקס.

עדכון 01/03/2020 – חברות הביטוח מחוייבות להעביר את נתוני העבר הביטוחי ל"הר הביטוח" – להלן הפירוט:

הוצאת דוח תביעות באמצעות ממשק "הר הביטוח" של משרד האוצר

לאחר פניות רבות ותלונות של הציבור בנושא עיכוב מתן האישורים בדרך הסטנדרטית (כמפורט בהמשך המאמר) משרד האוצר חייב את חברות הביטוח הישראליות להציג את דוח התביעות בממשק של מערכת הר הביטוח.

להלן הסבר כיצד להוריד את הדו"ח:

נכנסים לכתובת הבאה: https://harb.cma.gov.il/ – זהו אתר הר הביטוח הממשלתי. יש ללחוץ על כפתור "חיפוש ביטוחים על שמי".

יש להזין מספר תעודת זהוץ, תאריך הנפקה של תעודת הזהות ומענה על 2 שאלות נוספות (האם יצאתם מהארץ ב3 שנים האחרונות או הנפקתם דרכון). לאחר מכן לאשר תנאי שימוש.

לאחר כניסה למערכת תראו את המסך הבא:
הר הביטוח
יש ללחוץ על הכפתור עם האייקון של הרכב "עבר ביטוחי לרכב"

בשלב הבא תזינו את מספר הרישוי שלכם למערכת ותלחצו על "הוסף רכב". אם יש ברשותכם מספר רכבים, ניתן להוסיף עוד רכבים לבקשה להנפקת הדוח. לאחר הזנת הנתונים יש ללחוץ על "הפק דוח" ותקבלו את הדוח המלא.

לאחר מכן יופיע בפניכם דוח עבר הביטוחי שנראה כך:
דוח העדר תביעות הר הביטוח
יש ללחוץ על הכפתור עם האייקון של הרכב "עבר ביטוחי לרכב"

ניתן ללחוץ על אייקון המעטפה בראש העמוד ולבקש להעביר את אישור העדר התביעות ישירות לחברת הביטוח.  אופציה שניה מומלצת היא לשמור את צילום המסך אצלכם במחשב באמצעות לחיצה על print screen ושמירה על קובץ וורד או מסמך אחר לנוחיותכם.

איך להתמודד עם חברת ביטוח שמעכבת משלוח מסמך העדר תביעות של ביטוח הרכב?

במידה ואתם לא משתמשים בהר הביטוח לקבלת אישור העדר התביעות תאלצו לקבל את האישור בדרכים הישנות.

כאשר מבוטח מבקש מחברת הביטוח אישור העדר תביעות יש לכך שתי משמעויות עיקריות:

לעיתים כאשר האופציה השנייה מתרחשת, חברת הביטוח אינה ששה לספק את המסמך באופן מידי ומנסה להעביר את הלקוח בתהליך של שימור ומנסה להחזיק אותו ולשמר אותו בכוח. סיטואציה זו לא נעימה מאחר והמבוטח נשאר "לקוח שבוי".

בכדי לקבל מסמך זה, ניתן לפנות למחלקת תביעות הציבור של חברת הביטוח ולהגיש בקשה רשמית מתועדת בדוא"ל או בפקס. במידה והאישור לא מתקבל תוך זמן סביר – ניתן לפנות לאגף פניות הציבור באתר של משרד האוצר בלינק הבא: ולהגיש תלונה על חברת הביטוח.

לקבלת הצעת מחיר לביטוח רכב
בישראל כלי הרכב הוא כמו זוג רגליים וכפי שאנו צריכים לדאוג לעצמנו כך גם לרכבנו באמצעות ביטוח. קבלו הצעה לביטוח שיגן על הרכב במקרים של תאונה, גניבה, נזק לצד ג' ועוד.

האם העדר תביעות של צד ג' שווה בערכו להעדר תביעות בביטוח מקיף?

אם רכשתם בשנה או בשנתיים החולפות רק ביטוח צד ג' לרכבכם, העדר תביעות ביטוח יקנה לכם בדרך כלל הנחה מסוימת בעת חידוש הפוליסה או רכישת ביטוח צד ג' מחברה אחרת. 

עם זאת, עליכם לזכור כי ביטוח צד ג' הוא שונה מביטוח מקיף והפוליסה מכסה פחות אירועים וסיכונים, לכן בכפוף למדיניות חברת הביטוח, תוכלו לקבל הנחה מסוימת ברכישת ביטוח צד שלישי, אך ההנחה המתקבלת בדרך כלל אינה שווה אם תחליטו לרכוש ביטוח מקיף. לכן, העדר תביעות בביטוח מקיף אינו שווה ערך להעדר תביעות בביטוח צד ג'.

יחד עם זאת חלק מחברות הביטוח רואות במבוטחים עם עבר ביטוחי נקי שרכשו ביטוח צד ג' כנהגים זהירים הזכאים להנחה בביטוח מקיף על פי הכללים הבאים:

לעיתים ניתן להתמקח מול חברת הביטוח ולקבל תנאים מיוחדים.

האם כדאי לתבוע את ביטוח הרכב ולפגוע בהעדר התביעות?

טיפ חשוב שמעטים מתייחסים אליו – אם הרכב היה מעורב בתאונה ונגרם לו נזק יחסית קטן, כל עוד עלות התיקון היא כמה אלפי שקלים בודדים, כדאי לשקול היטב האם להפעיל את הביטוח, כלומר להגיש תביעה לכיסוי עלות התיקון. 

אמנם, אף אדם לא רוצה לשלם מכיסו תיקון בעלות של אלפי שקלים, אך לפני שממהרים להגיש תביעה לחברת הביטוח חשוב לזכור כי הגשת התביעה עלולה לגרום לייקור הפוליסה בשנה הבאה, כיוון שהעבר הביטוחי אינו נקי יותר.

כמו כן, אם תחליטו לתבוע את חברת הביטוח כדי לכסות את התיקון שעלותו כמה אלפי שקלים, ובמידה ותבעתם את החברה או החברות שביטחו אתכם מספר פעמים במהלך השלוש השנים האחרונות, מעבר לייקור עלות הביטוח יש מקרים בהם החברות יסרבו לבטח את רכבכם מחדש, ובמקרה זה תיאלצו לרכוש ביטוח יקר במיוחד. 

לכן, ההמלצה היא לפנות לייעוץ מסוכן ביטוח אמין ומקצועי כדי להחליט האם כדאי להגיש תביעה נגד חברת הביטוח ומהן ההשלכות של המהלך.

האם ניתן לרכוש ביטוח רכב בעבור מבוטח בעל תביעות רבות?

ידוע כי חברות הביטוח מנהלות רשימה של פסולי חיתום, כלומר רשימה עדכנית של נהגים ו/או בעלי רכבים שהגישו 2 תביעות או יותר ב-3 השנים האחרונות. 

חלק מחברות הביטוח המגלות באישור העדר תביעות כי הלקוח הגיש לפחות 2 תביעות ב-3 השנים האחרונות יסרבו לבקשתו לרכוש דרכן ביטוח רכב, ולמעשה ניתן לרכוש רק ביטוח חובה דרך הפול. רוב חברות הביטוח מסרבות לחדש או למכור ביטוח רכב למי שהגיש 3 תביעות בשנה האחרונה.

אם הגשתם 2 תביעות ב-3 השנים האחרונות רוב חברות הביטוח יציעו לכם פוליסה יקרה עם תנאים מיוחדים לרעתכם, ולרוב הן ידרשו גם השתתפות עצמית גבוהה. הבעיה הזו מחריפה עם השנים וכיום ישנן חברות ביטוח רבות שאינן מוכנות לבטח לקוחות עם 2 תביעות גם בעבור פרמיה מוגדלת. 

לכן, חשוב לפנות לייעוץ מקצועי הניתן על ידי סוכן ביטוח מנוסה, לסוכן מקצועי ותיק יש הכרות אישית עם בכירים בחברות הביטוח ובאפשרותו לבקש אישור חריג כדי לרכוש מהחברה ביטוח צד ג' או מקיף ללקוח מרובה תביעות.

לקבלת הצעת מחיר לביטוח רכב
בישראל כלי הרכב הוא כמו זוג רגליים וכפי שאנו צריכים לדאוג לעצמנו כך גם לרכבנו באמצעות ביטוח. קבלו הצעה לביטוח שיגן על הרכב במקרים של תאונה, גניבה, נזק לצד ג' ועוד.

מה עושים אם אין עבר ביטוחי בביטוח הרכב?

ישנם מספר פתרונות אשר ניתנים ליישום והם תלויים בסיטואציה.

כמו שכבר למדתם, אישור עבר ביטוחי מוזיל משמעותית את ביטוח הרכב. מה עושים במקרה של רכישת רכב חדש כאשר לא היה ברשותכם רכב קודם?

רישון רכב
שינוי בעלות ברשיון רכב הינו פתרון מצויין המאפשר קבלת אישור העדר תביעות.

לדווח אמת כאשר אתם נשאלים על עבר ביטוחי

ישנה בעיה היום בכל הנוגע להפקת ביטוח באינטרנט או רכישת ביטוח דרך חברות ביטוח ישירות ובהם לקוחות נשאלים אם היה להם תביעה ב-3 שנים האחרונות מבלי לבדוק ולאשר זאת והצלבה מול מסמך העדר תביעות ביטוח רכב מחברות הביטוח הקודמות של המבוטח. 

למעשה, החיתום נעשה טלפונית או בצורה ממוחשבת והצהרת העדר התביעות של המבוטח מתועדת בצורה חד משמעית. כאשר מגיע יום הנזק חברות הביטוח יכולות לשלוף את טופס הצירוף עם ההצהרה השגויה.

לאחר שהבנו מה חשיבותו של טופס העדר תביעות ביטוח רכב, חשוב לציין כי בעת רכישת ביטוח לרכב שלכם עליכם להקפיד להצהיר האם הגשתם תביעות ב-3 השנים האחרונות. 

אין לקחת סיכונים מיותרים מאחר ואם תגישו תביעה נגד חברת הביטוח זו תבדוק את העבר הביטוחי שלכם, ובמידה והצהרתם כי לא הגשתם תביעה והחברה בדקה וגילתה כי שיקרתם, היא תדחה את תביעתכם לקבלת פיצויים.

ההנחה המתקבלת בהפקת הפוליסה מאוד מפתה., עם זאת חשוב מאוד לערוך את הביטוח כמו שצריך מאחר ובסופו של דבר אתם תבקשו שיהיה לכם כיסוי ביום שתזדקקו.

מהי חשיבותו של סוכן ביטוח פרטי בביטוח רכב?

רכישת ביטוח רכב אינה דבר של מה בכך, יש להתייחס לפרמטרים רבים, לעיין בפוליסה ולקרוא את כל האותיות הקטנות, לבדוק היטב את גבולות הכיסוי, השתתפות עצמית ועוד. 

מעבר להשוואת המחירים, יש להתייחס גם לסיכונים אפשריים, וכדי להוזיל עלויות ולהתאים את הביטוח לצורך שלכם ולמאפייני הרכב, השימוש בו ומאפייני הנהגים הנוספים, חשוב לקבל ייעוץ.

כאשר רוכשים ביטוח רכב באתר של חברה זו או אחרת או במידה ונעזרים באתר להשוואת מחירים, אתם עלולים לשכוח הרחבות חשובות או לטעות, וכך הנכם חשופים לסיכונים רבים. לכן, אין לוותר על ייעוץ וליווי צמוד של סוכנות ביטוח מנוסה ואמינה. 

סוכן הביטוח מכיר את כל ביטוחי הרכב של החברות השונות, איזה הרחבות ניתן לרכוש וכיצד להוזיל עלויות. כמו כן, בשעת צורך, סוכן הביטוח האישי דואג לכם ונלחם עבורכם מול חברת הביטוח כדי שתוכלו לקבל את מלוא הכיסוי, בכפוף לפוליסה שרכשתם.

שתפו את הפוסט:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

דברים נוספים שיכולים לעניין אותך:
עשו לנו לייק:
שתפו את העמוד:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הרשמו לעדכוני הסוכנות!

הרשמו לחדשות הסוכנות ותשארו מעודכנים בכל מידע מקצועי חדש שיוצא.

קבלו הצעת מחיר מיידית:

דילוג לתוכן