קופות גמל

קופת גמל - מוצר חסכון פנסיוני ופיננסי

שתפו את העמוד:

קופת גמל הינו מכשיר חסכון פשוט ואטרקטיבי המאפשר לציבור לחסוך באמצעותו כספים לטובת עתידם ורווחתם. אבל, מעבר לכך מה עוד חשוב לדעת וניתן לומר על מוצר זה וכיצד למקסם את החיסכון?

להלן סקירה מקצועית בנושא קופות גמל שנכתבה על ידי צוות אנגלמן פיננסים.

תוכלו ללחוץ על אחד הנושאים לגישה מהירה:
תוכן עניינים - לחצו על רשימת נושאי המאמר לגישה מהירה

מהי קופת גמל?

כיום, מדובר במוצר חסכון פנסיוני לכל דבר ועניין הכפוף לתקנות קופות הגמל (תקנות הפיקוח על שירותים פיננסים) ולכללי המשיכה המוגדרים בתקנות הללו. ברוב המקרים, מדובר בחסכון נטו וללא כל מרכיבי ביטוח או הגנות הקיימות במוצרים נוספים (קרן פנסיה, קופת ביטוח).

בתחילת דרכו של מוצר זה, ניתן היה לפתוח קופת גמל בבנק למשל ולקבל הטבות מס בגין ההפקדות לקופה ובחלוף 15 שנים למשוך את הכספים הללו כסכום הוני נזיל ופטור ממס.

בעקבות תיקון 3 לתקנות קופות הגמל משנת 2008 ואילך אין יותר אפשרות לחסוך לתקופה מוגבלת בזמן אלא רק במסגרת חסכון לגיל 60 ומעלה ורק במסלול של קצבה. משיכת הכספים שלא כקצבה כפופה כיום לתקנות חדשות עם דרישות שונות ועמידה בתנאים מסוימים שהוגדרו ע"י המדינה כתנאי סף מתוך רציונאל של העמדת קצבה מזערית לכל אזרח ואזרח במדינה והסרת הנטל הגדול על המוסד לביטוח לאומי.

אם בעבר היינו פותחים קופת גמל לכל ילד כתוכנית חסכון שרצינו שימשוך בהגיעו לגיל 18 או 21 לערך, כיום במסגרת קופ"ג רגילה דה פאקטו האופציה הזו הוסרה ומחייבת חסכון לגיל 60!

מעוניינים בחיסכון באמצעות קופות גמל?
פנו אלינו ותקבלו סקירה של קופות הגמל השונות במגוון בתי השקעות וחברות ביטוח מהמובילות בישראל באמצעות המומחים שלנו במחלקת אנגלמן פיננסים.

למי זה מיועד?

כיום חובה לחסוך במסגרת מוצר חסכון פנסיוני הן לציבור השכירים (משנת 2008) והן לציבור העצמאים (משנת 2017). כל אזרח הנמצא במעגל העבודה חייב להפריש עפ"י החוק הפרשות מדי חודש בחודשו למוצר חסכון פנסיוני (קרן פנסיה, קופת ביטוח, קופת גמל).

קופת הגמל מאפשרת לציבור לבחור מבין האופציות שקיימות את המוצר המתאים ביותר למאפיינים האישיים שלהם וניתן להתאים את קופת הגמל לסטאטוס הרלוונטי (שכיר, עצמאי וכו') על מנת שיעמוד בהוראות החוק אך גם על מנת שהמוצר ייתן לו את מלוא התמורה לה מצפה (הטבות במס, תשואות, חווית שרות טובה וכו').

מוצרי גמל שונים

קופת גמל לשכירים

לקופה זו מופקדים ממועד ההצטרפות הפקדות משותפות של העמית ושל המעסיק שלו הכוללות בין היתר הפקדות לתגמולים והפקדות לפיצויים.

בחלק מהמקרים, ניתן להפקיד לקופה זו גם הפקדה לפיצויים בלבד. מה שלא ניתן לעשות למשל במסגרת מוצרים פנסיוניים חילופיים (ביטוח מנהלים, קרן פנסיה מקיפה). בקופה זו קיימים כמו בכל מוצר פנסיוני מסלולי השקעה שונים לבחירתו של העמית התואמים את פרופיל הסיכון שלו.

קופת גמל לעצמאים

גם כאן מתבצעת הפקדה חודשית שוטפת או הפקדה חד פעמית בכל שנת מס אך מקור ההפקדה הינו מהכנסותיו של העצמאי בלבד לפי חוק פנסיה חובה לעצמאים. קרי, 4.45% ממחצית השכר הממוצע במשק ועל יתרת השכר שלו ועד לתקרת השכר הממוצע במשק עוד 12.55% נוספים. זהו הרובד הבסיסי לפיו חייב כל עצמאי להפקיד.

ניתן כמובן להפקיד מעבר לכך וכפעל יוצא מזאת להגדיל את שיעור ההטבות במס שמעניקה המדינה לחוסכים (בכפוף לתקרות המס כאמור).

קופת גמל להשקעה

בניגוד ל-2 הקופות הקודמות זו איננה קופ"ג עם הטבות במס בעת ההפקדה אליה אלא קופה שנועדה לשמש למטרת חסכון הוני נזיל לטווח הבינוני.

בנוסף קיימת מגבלת הפקדה שנתית של 71,337 ₪ (נכון לשנת המס 2020) ולא ניתן להפקיד אליה סכומים נוספים בתוך אותה שנת מס. היתרון של המוצר הינו, נזילות מלאה, תשואות גבוהות ביחס לחלופות אחרות, מעבר חופשי בין מסלולי השקעה לפי מצב השווקים ללא כל אירוע מס וכן פטור ממס רווחי הון במידה והופכים את הכספים שנצברו בתוכנית זו לקצבה מוכרת החל מגיל 60 ואילך.

אין ספק שנכון להיום מדובר במוצר חסכון אטרקטיבי מאוד וזול מאוד עבור החוסך המעניק לא מעט יתרונות והמהווה אלטרנטיבה ראויה לכל ציבור החוסכים בישראל.

מעוניינים בחיסכון באמצעות קופות גמל?
פנו אלינו ותקבלו סקירה של קופות הגמל השונות במגוון בתי השקעות וחברות ביטוח מהמובילות בישראל באמצעות המומחים שלנו במחלקת אנגלמן פיננסים.

שאלות ותשובות

קופ"ג עשויה להתאים לכל אותם חוסכים שאין להם צורך ברכישת הגנות ומהווה כלי חסכון זול לציבור העמיתים ובניהול מקצועי נכון עשויה להניב לא מעט פירות עבור אותו עמית.

בהתאם לפוליסת החיסכון ומדיניות חברת הביטוח אפשר להפקיד מידי חודש סכום מאוד נמוך, בדרך כלל החל מ-250 ₪ בלבד. חשוב להדגיש כי אין מגבלה על סכום מקסימלי להפקדה, זהו יתרון נוסף עבורכם.

לקופ"ג במעמד שכיר או עצמאי –  בהחלט אפשרי לעבור מקופה אחת לשנייה ולעיתים יש לבחון תקופתית את ביצועי הקופה אל מול המתחרים שלה. במידה והוחלט על מעבר ניתן לבצע זאת באמצעות איש מקצוע, סוכן פנסיוני מורשה ובכך לשפר את ביצועי הקופה ואת העתיד הפנסיוני של העמית בשיעור ניכר.

לגבי קופ"ג להשקעה – בעת הזו עדיין לא ניתן לנייד קופות אלו ולהעבירן לגוף אחר. על מנת להעביר את הכסף יש לפדות אותו תחילה ולהפקיד אותו מחדש לקופה החדשה אליה בחרת להצטרף ולשלם גם מס רווחי הון שכן מדובר באירוע מס.

בגיל פרישה קיימת האופציה לעמית לנייד את הצבירות בקופה שלו לגוף שיידע לשלם לו פנסיה חודשית. יש מקום לבחון זאת מול כמה גופים לפני שמקבלים את ההחלטה לאן לנייד את הכסף.

כמו כן, ניתן להוון את הצבירה מהקופה בכפוף לכללי ההיוון  המוגדרים מטעם מס הכנסה שיהיו באותה העת.

ביצוע בדיקה באמצעות איש מקצוע

כדי לגבש החלטה על הצטרפות למוצר שכזה והאם אכן נותן מענה הולם למאפיינים האישיים שלך חשוב להתייעץ עם בעל מקצוע שמבין את המשמעויות המיידיות וארוכות הטווח של המהלך הזה. לעיתים, החלטה לא נכונה עשויה להיות "יקרה" מאוד עבור החוסך ולכן חובה לקבל החלטות מעין אלה יחד עם מקצוען מורשה שיבחן את הדברים בעין אובייקטיבית וייתן מענה מיטבי.

נשמח לסייע לכם בזאת באמצעות תהליך של תכנון פיננסי. מוזמנים לפנות אלינו:

ליאור – 054-3170602

lior@yaanat.co.il

מלאו את הטופס להתייעצות עם מתכנן פיננסי מוסמך

אנחנו תמיד זמינים כדי לעזור לך בצורה הטובה ביותר שאנחנו יכולים.

שתפו את העמוד:
אנגלמן פיננסים - תכנון פיננסי לכל המשפחה
אנגלמן פיננסים - תכנון פיננסי לכל המשפחה

אנו אנגלמן ובניו סוכנות לביטוח הקמנו את מחלקת "אנגלמן פיננסים" על מנת לתת פתרון מתקדם והוליסטי ללקוחותינו המבקשים לבנות אסטרטגיה פיננסית להגשמת המטרות והיעדים הכלכליים.

אנו מציעים בניית תהליך "תכנון פיננסי" ללקוחותינו הכולל - תכנון פרישה, מקסום הטבות מס בחסכון, התאמה של תוכניות חיסכון, פוליסות חיסכון וקופות גמל, השקעות אלטרנטיביות ללקוחות ועוד.

למידע על קופת גמל
פנו אלינו ותקבלו סקירה של קופות הגמל השונות במגוון בתי השקעות וחברות ביטוח מהמובילות בישראל באמצעות המומחים שלנו במחלקת אנגלמן פיננסים. ​
דילוג לתוכן