המדריך השלם: מה עושים ברעידת אדמה – האם אתם מוכנים?

מומחים טוענים שמדינת ישראל נמצאת בסיכון מוגבר להינזק בעקבות רעידת אדמה גדולה. האם אתם יודעים מה עושים ברעידת אדמה? איך תוכלו להתגונן ומהם הנחיות פיקוד העורף, כל זאת במאמר הבא:
שתפו את הפוסט:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

המדינה כולה רעשה לאחרונה עקב מספר רעידות אדמה שהתרחשו בזו אחר זו בפרק זמן קצר באזור טבריה, והורגשו בצפון הארץ ואפילו באזורים מסוימים במרכז. 

רעידות אלו, היו בעוצמה של 4 ומעלה בסולם ריכטר והובילו לבהלה לא קטנה ולחשש שהן רק רעידות מקדימות שמגיעות רגע לפני רעידת אדמה נוספת, חזקה ועוצמתית יותר.

תשומת הלב שקיבלו רעידות אלו מובנת בהחלט, אך האמת היא שהשתיים הללו הן רק חלק ממספר לא מבוטל של רעידות אדמה קטנות שמתרחשות כל הזמן. 

למען האמת, כמעט כל יום מתרחשת בארץ רעידת אדמה בעוצמה של מעל 2 בסולם ריכטר, לפעמים גם יותר מאחת ביום, אך רובן חלשות מכדי שנרגיש, ורובנו כלל לא יודעים על קיומן.

האם יש צורך להילחץ? דעות המומחים חלוקות. חלקם טוענים שאין לראות ברעידות האדמה האחרונות סימן לרעידות עוצמתיות יותר שעתידות להגיע, וחלקם אומרים שהפעילות האחרונה היא מעט חריגה וייתכן שמצביעה גם על העתיד לבוא. 

לצערנו, את העתיד אנחנו לא יכולים לחזות, אך אנחנו יכולים להיערך ככל האפשר למקרה של רעידת אדמה, על מנת שאם התרחיש השני יתגשם, והאדמה אכן תרעד – נהיה מוכנים ונדע מה עושים ברעידת אדמה.

מה עושים ברעידת אדמה ואיך מומלץ להיערך?

סרטון הדרכה רשמי של פיקוד העורף:

לא רק עכשיו צריך לדעת מה עושים ברעידת אדמה, אלא תמיד. באופן כללי לאורך השגרה חשוב לעקוב אחר רשימת הנחיות למקרה רעידת אדמה שאותה מפרסם ומרענן פיקוד העורף באופן שוטף. על מנת לעזור לכם להיות מוכנים ככל האפשר, אספנו עבורכם כמה הנחיות חשובות.

ההנחיה העיקרית והחשובה ביותר היא קודם כל להגיב במהירות ושנית להגיע (כמה שיותר מהר) לשטח פתוח, על מנת להימנע מהשלכות של בניינים קורסים ומתמוטטים, שהן כמובן פגיעה פיזית או מצב של לכודים מתחת להריסות.

לפיקוד העורף ישנן הנחיות להתנהגות נכונה ברעידת אדמה בכל מיקום שבו תימצאו:
  • אם אתם אכן מחוץ למבנה כלשהו בזמן רעידת אדמה

 נסו להגיע לשטח פתוח ככל האפשר, רחוקים ככל שניתן ממבנים, מעמודי חשמל ומגשרים.

  • אם אתם בתוך מבנה בזמן רעידת אדמה

העדיפות הראשונה היא לצאת ממנו מהר ככל האפשר אל שטח פתוח. אם אין באפשרותכם לצאת מהמבנה, היכנסו לממ"ד, אבל הקפידו לשמור על דלת הממ"ד פתוחה. אם אין לכם ממ"ד, עדיף לצאת אל חדר המדרגות ועדיף עוד יותר להמשיך במדרגות ולצאת מחוץ למבנה.

אבל אם אין ממ"ד ואי אפשר לצאת אל המדרגות או אל מחוץ לבניין, עליכם לשבת על הרצפה בצמוד לאחד הקירות הפנימיים של הבית או להסתתר מתחת לרהיט כבד.

  • אם אתם נוהגים ברכב בזמן רעידת אדמה

עצרו בצד, כבו את המנוע והישארו בתוך הרכב. את עצירת הרכב יש לעשות כמה שיותר מהר מרגע תחילת רעידת האדמה, אך אל תעצרו בסמוך לגשרים או למחלפים.

  • אם אתם בחוף הים בזמן רעידת אדמה

כאן החשש הוא מפני צונאמי, כך שאם אתם אכן בחוף וישנה רעידת אדמה עליכם להתרחק ממנו מייד למרחק של קילומטר אחד לפחות. אם אתם לא יכולים להתרחק במידה כזאת, עליכם להיכנס לבניין סמוך ולעלות לקומה הרביעית ומעלה.

  • אם אתם על כיסא גלגלים וישנה רעידת אדמה

נסו לפעול על פי ההנחיות לעיל וכשהגעתם למקום בטוח נעלו את הגלגלים וכסו את ראשכם בידיכם.

מה אסור לעשות בזמן רעידת אדמה?

אותן הנחיות למקרה רעידת אדמה שמפרסם פיקוד העורף, כוללות לא רק הוראות מה עושים ברעידת אדמה, אלא גם מה אסור לעשות. תופתעו לגלות שאחת מאותן הנחיות מנפצת את אחד המיתוסים הידועים ביותר לגבי רעידות אדמה. 

אם תמיד חשבתם שבזמן רעידת אדמה כדאי לעמוד מתחת למשקוף, על פי הנחיות פיקוד העורף זה דווקא אחד הדברים שאתם לא צריכים לעשות.

גם שימוש במעלית אסור בזמן רעידת אדמה וגם לאחריה, שכן היא עלולה להיתקע, ואין להיכנס גם למקלטים תת קרקעיים, מחשש שמא הבניין יקרוס והנמצאים במקלט יילכדו תחת הריסותיו. בזמן רעידת אדמה השתדלו לא לעמוד או לעבור ליד חלונות ומדפים או ליד הקירות החיצוניים של המבנה.

אם במהלך רעידת האדמה נפגע המבנה שבו שהיתם, אסור בשום אופן לחזור אליו לאחר רעידת האדמה. גם אל חוף הים אין לחזור כיוון שסכנת צונאמי קיימת גם זמן מה לאחר רעידת האדמה. 

סימן לכך שצונאמי עומד לקרות הוא שפל גדול מאוד ופתאומי, סימן נוסף להתרחק במהירות מהחוף או לעלות לבניין גבוה, כפי שתואר לעיל.

הצעה לביטוח רעידת אדמה בפוליסת דירה
אנו בסוכנות ביטוח אנגלמן רוצים לעזור לך לשמור על הנכס שלך. פנו אלינו לקבלת הצעת מחיר לביטוח דירה מבנה ותכולה עם כיסוי לרעידת אדמה במחיר משתלם.

ומה עם הרכוש שלכם? בדקו שיש לכם ביטוח לרעידת אדמה

עד כה עסקנו בהנחיות לשמירה על שלומכם. אבל נושא חשוב נוסף שיש להתייחס אליו הוא השמירה על הנכס שלכם ועל כל רכושכם. 

במקרה של רעידת אדמה, העלולה לגרום להרס המבנה שבבעלותכם או להרס התכולה שבתוכו, לא תקבלו פיצוי מהמדינה, כך שהדרך היחידה להבטיח ראש שקט וכיסוי למקרה שרעידת אדמה אכן מזיקה לרכושכם היא על ידי הרחבת ביטוח הדירה שלכם כך שיכלול ביטוח רעידות אדמה.

בביטוח הדירה שלכם אתם יכולים לבחור לבטח את המבנה מפני רעידות אדמה וגם את התכולה. אין לדעת אם רעידות אדמה נוספות בדרך או מה עומד לקרות, אבל עובדה היא שישראל נמצאת על השבר הסורי אפריקאי, אזור מועד לפורענות בתחום רעידות האדמה. 

נוסף על כך, על אף כל עבודות התמ"א המתרחשות במדינה, עדיין ישנם מבנים רבים שלא עברו חיזוק כראוי ובמקרה של רעידת אדמה הם נמצאים בסכנת קריסה.

רעידת אדמה עלולה להיות דבר מפחיד, אבל אין בדברים האמורים לעיל כל כוונה להבהיל אתכם אלא להכין אתכם למקרה הצורך. השתמשו בכל אותן הנחיות למקרה רעידת אדמה כדי ללמוד איך להתכונן, מה עושים ברעידת אדמה ומה לא עושים, ואיך להיות ערוכים ומוכנים לכל תרחיש.

שתפו את הפוסט:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

מלאו את הטופס ונחזור אליכם

דברים נוספים שיכולים לעניין אותך:

עשו לנו לייק:

שתפו את העמוד:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הרשמו לעדכוני הסוכנות!

הרשמו לחדשות הסוכנות ותשארו מעודכנים בכל מידע מקצועי חדש שיוצא.

WhatsApp chat