תקופת אכשרה ותקופת המתנה בביטוח

תקופת אכשרה ותקופת המתנה בביטוח
תקופת אכשרה ותקופת המתנה בביטוח הם מושגים אשר מתייחסים לתאריך בו הביטוח שלכם יכנס בפועל לכיסוי. מהם ההבדלים ומה כדאי להכיר? למדו הכל במאמר הבא:
שתפו את העמוד:
תוכן עניינים - לחצו על רשימת נושאי המאמר לגישה מהירה

תקופת הכשרה ותקופת המתנה - מילון מונחי הביטוח

עולם הביטוח, כפי שאנחנו יודעים, כולל מושגים ומונחים מגוונים אשר סוכני ביטוח וגורמים אחרים בתחום נוהגים להשתמש בו, וכן ניתן למצוא אותם בפוליסות ביטוח מסוגים שונים. אלו מושגים ומונחים שייחודים לעולם הביטוח, ויש להם משמעות רבה, הן מבחינת תנאי הפוליסה, הן מבחינה כלכלית עבור חברות הביטוח והלקוחות שלהן, והן מבחינה משפטית. לכן יש חשיבות רבה להכיר את המושגים ולהבין מה בדיוק המשמעות שלהם.

שתי דוגמאות למושגים שחשוב מאוד להכיר, היא תקופת הכשרה ותקופת המתנה. במאמר זה אנחנו נלמד על המונחים ונסביר מתי בדיוק מתייחסים לכל מונח וכיצד מתייחסים אליו.

תקופת אכשרה – מהי?

תקופת אשכרה מתייחסת לתקופה רצופה שעוברת מהיום בו רוכשים את הפוליסה עד לשלב מסוים שמצויין בפוליסה, זה יכול להיות שישים יום או תשעים יום (תלוי בסוג הפוליסה ובתנאי החברה) לפיו המבוטח לא יהיה זכאי לממש את הפוליסה באופן מלא או בכלל, למרות שהוא ישלם פרמיה עבור תקופה זו.

הרעיון שעומד מאחורי תקופת אכשרה היא, אם נניח המבוטח סוחב איתו בעיות מסוימות מן העבר, שלא ייווצר מצב לפיו הוא רוכש פוליסה ומחייב את חברת הביטוח לשלם לו עבור אותן בעיות שנוצרו קודם לתקופת הפוליסה.

תקופת אכשרה

תקופת המתנה – מהי?

תקופת המתנה בפוליסת ביטוח, היא תקופה בה על המבוטח לחכות עד אשר הוא יהיה זכאי לקבל תגמולי ביטוח. כלומר, צריכה לחלוף תקופה מסוימת עד שהמבוטח יוכל ליהנות מאפשרות לקבל תגמול ביטוח עבור מקרה מסוים שמתרחש ונכלל בתנאי הפוליסה. בכל פוליסה מדובר על תקופה שונה, בהתאם לסוג שלה ולתנאים.

הרעיון שעומד מאחורי תקופת המתנה היא, חברת הביטוח תוכל לבחון האם המקרה אכן התרחש, האם הוא באמת עומד תחת הגדרה ותנאי הפוליסה, וכן לוודא שאכן האירוע התרחש בזמן שהפוליסה היתה פעילה (תקופת ההמתנה אפשרית אם המקרה התרחש עם סיום תקופת האכשרה).

זקוקים לסיוע במציאת ביטוח מתאים?
אנו בסוכנות הביטוח אנגלמן מתמחים במגוון תחומי ביטוח שונים. אתם מוזמנים להשאיר פרטים ונשמח לסייע לכם למצוא פתרונות ביטוח עבורכם על ידי נציג מקצועי.

דוגמאות למקרים של תקופת הכשרה ותקופת המתנה

על מנת שנוכל לבין טוב יותר מה זאת אומרת תקופת אשכרה ותקופת המתנה, נציג בפניכם מספר דוגמאות קלאסיות לשני מושגים אלו.

תקופת אכשרה – הדרך הטובה ביותר להסביר מה זו תקופת אכשרה היא באמצעות ביטוח בריאות. למשל, אדם רכש פוליסת ביטוח, הוא זקוק לניתוח תוך זמן קצר מרגע רכישת הפוליסה, למשל שבוע-שבועיים. חברת הביטוח יכולה לטעון שהמבוטח החליט לרכוש את הפוליסה מתוך כוונה שהחברה תשלם לו על הניתוח, למרות שהוא ידע עוד לפני הרכישה שעליו לעבור אותו.

לכן חברת הביטוח קובעת תקופת אכשרה במהלכה היא לא זכאית לספק למבוטח את כל מה שהובטח לו בפוליסה עד לסיום תקופה זו. במקרים של פוליסת ביטוח מדובר על 90 יום. ישנן חברות שיכולות להסכים לתשלום עבור טיפולים קטנים ומינוריים, במידה ומדובר על מקרים שהתרחשו במהלך תקופה זו ולא לפני כן.

חשוב לציין, פוליסת ביטוח בריאות היא לא היחידה שכוללת תקופת אכשרה. ניתן למצוא תקופות כאלו גם בביטוח מחלות, ביטוח פנסיוני (במקרה של אובדן כושר עבודה), תאונות אישיות ועוד. בכל אחד מהמקרים, תקופת האכשרה היא שונה.

תקופת המתנה – נניח אדם רכש ביטוח תאונות אישיות ועל פי הפוליסה, יש תקופת אכשרה של שישים יום. במידה והתאונה מתרחשת אחרי תקופה זו והוא יוכל להוכיח זאת, הוא לא יקבל את התגמול מחברת הביטוח מיד, אלא ארבעה עשרה יום אחרי שהתאונה התרחשה. כלומר בתום תקופת ההמתנה (ההנחה כאן שמדובר על תקופה של 14 יום, זה יכול להשתנות כמובן).

הכירו את האותיות הקטנות

לפני שרוכשים פוליסת ביטוח, בין אם מדובר על פוליסת ביטוח בריאות, פנסיה, תאונות אישיות או כל פוליסה אחרת, חשוב לבדוק מהי תקופת האכשרה, כמה זמן היא נמשכת ואילו תנאים חלים בה וכמובן מה תקופת ההמתנה, על מנת שנדע מתי נוכל לקבל תגמולים מחברת הביטוח במידה ונגיש תביעה למימוש הפוליסה.

עשו לנו לייק:
שתפו את העמוד:

הרשמו לעדכוני הסוכנות!

הרשמו לחדשות הסוכנות ותשארו מעודכנים בכל מידע מקצועי חדש שיוצא.

דילוג לתוכן