מהי קרן קרנית ומה המשמעות על ביטוח הרכב?

קרן קרנית ביטוח
ב-1975 חוקקה הכנסת את חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. המטרה של החוק היתה, לפצות אנשים שנפגעו בתאונות דרכים (פגיעות גוף) אשר אין להם יכולת לתבוע את חברת הביטוח לצורך קבלת פיצויים מסיבות שונות. על מנת שיהיה ניתן לפצות אותם מבחינה כלכלית, הוחלט על הקמת תאגיד ציבורי ושמו קרנית. מהי קרנית וכיצד מגישים תביעה? כל זאת במאמר הבא:
שתפו את העמוד:
תוכן עניינים - לחצו על רשימת נושאי המאמר לגישה מהירה

מה זה קרנית ביטוח?

קרנית הוא תאגיד שפועל לטובת הציבור ומטרתו כאמור, לפצות אנשים שנפגעו בתאונת דרכים ומסיבות שנציג מיד, אינם יכולים לקבל פיצוי מחברות ביטוח.

התאגיד מתוקצב בזכות תשלום ביטוח חובה שהמדינה מחייבת את בעלי הרכב לרכוש. נהג שנתפס נוסע ללא ביטוח חובה עלול לשלם קנס, וכן למצוא את עצמו מתמודד עם שלילה ופסילת רישיון. תלוי במועד בו הוא נתפס והאם הדבר התרחש בתום לב או לא.

קרנית - הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים

מדוע יש צורך בתאגיד כמו קרנית?

בעיקרון, כל נהג נדרש לרכוש פוליסת ביטוח חובה, ואם חס וחלילה הוא נפגע בתאונת דרכים אז יש לו אפשרות לתבוע את חברת הביטוח ולקבל פיצוי כספי, עזרה ותמיכה לטיפול ושיקום. אך ישנם מצבים מסוימים בהם הדבר לא מתאפשר וכאן נכנס תאגיד קרנית.

בין היתר, מדובר על מצבים כגון: תאונות פגע וברח שלא ידוע מי הנהג פוגע ולכן גם לא ברור את מי ניתן לתבוע, מצבים בהם נפגעים על ידי נהגים ללא רישיון, נהגים שאינם מבוטחים, רכב גנוב או מקרים אחרים בהם הביטוח איננו מגן על הנהג ולכן לא ניתן לתבוע אותו. כמו כן, קרנית מגינה על מי שנפגע מנהגים שחברת הביטוח שלהם נכנסה לפירוק ולכן היא לא יכולה להגן עליהם.

למעשה, הקרן מגנה על הולכי רגל שאינם מבוטחים כלל, וכן על רוכבי אופניים וכלים דו גלגלים אחרים. כמו כן קרן קרנית מגנה על נהגים שהיו מעורבים בתאונות עם נהגים שמתאפיינים באחד המאפיינים שציינו.

ההיגיון שעומד מאחורי הקמת תאגיד כגון קרנית ובכלל חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הוא לספק הגנה לכל אחד ואחת שנפגע כך או אחרת מתאונות דרכים ולא להשאיר אותם חסר מענה. יש בכך שני מוטיבים מאוד חשובים מבחינה חברתית:

הראשון, עצם זה שהמדינה לא משאירה מאחור אף אחד ומטפלת גם במי שנפגע בתאונת דרכים ולא יכול לקבל מענה מחברת הביטוח.

השני, עצם זה שהיא מחייבת נהגים לרכוש ביטוח חובה ובכך ליטול חלק פעיל במימון הפיצויים של הנפגעים בתאונות. המדינה במובן מסוים, משתפת את הנהגים בתהליך ולא מושכת מהם את האחריות עליו.

כמובן שיש בכך אפקט על תחום ביטוח הרכב בכלל. שכן בעלי הרכב נדרשים לבצע הוצאה כספית משמעותית יותר, מאשר במצב בו לא היו נדרשים לרכוש ביטוח חובה, מצד שני, אם הם ינהגו בזהירות רבה יותר, אז עלויות הביטוח ייקטנו.

זקוקים לסיוע במציאת ביטוח מתאים?
אנו בסוכנות הביטוח אנגלמן מתמחים במגוון תחומי ביטוח שונים. אתם מוזמנים להשאיר פרטים ונשמח לסייע לכם למצוא פתרונות ביטוח עבורכם על ידי נציג מקצועי.

כיצד מגישים תביעה נגד קרנית

כל מי שעבר תאונת דרכים ונדרש להגיש תביעה כנגד חברת קרנית יכול למצוא את כל המידע הנדרש דרך האתר של הקרן, שם גם אפשר למצוא ניירת לצורך הגשת תביעה. בין היתר, הקרן דורשת מסמכים אודות המקרה, ויתור על סודיות רפואית, וכן מסמכים מהמשטרה וגורמים רשמיים אחרים אודות המקרה. כך יהיה אפשר לבדוק האם התביעה אכן מתאימה לכללים של הקרן והאם יהיה ניתן לפצות את הנפגע כפי שהוא מבקש.

תאגיד קרנית הוא כלי חשוב וחיוני על מנת לשמור על רווחת הנהגים, נוסעים והולכי רגל אשר עלולים למצוא את עצמם מעורבים בתאונת דרכים. לנהגים יש חלק משמעותי בקיום התאגיד וביכולת שלו לפעול, וכך כל אחד ואחת יכולים ליהנות ממנו במידה והוא נדרש לשירותיו.

עשו לנו לייק:
שתפו את העמוד:

הרשמו לעדכוני הסוכנות!

הרשמו לחדשות הסוכנות ותשארו מעודכנים בכל מידע מקצועי חדש שיוצא.

דילוג לתוכן