מה זה מס רכוש, למה הוא נועד וכיצד לקבל פיצוי בנזקי טרור ומלחמה?

לאור אירועי ופעולות המלחמה והטרור הבלתי פוסקים החליטה מדינת ישראל לקחת על עצמה את האחריות לפצות את תושבי המדינה בגין נזקים ישירים ועקיפים שנגרמו לרכושם. כדי להסדיר את הנושא בחוק, מדינת ישראל חוקקה את חוק מס רכוש וקרן פיצויים, התשכ"א-1961. במאמר הבא נסביר לכם כיצד המדינה לוקחת אחריות על הנזקים הנגרמים לרכוש כתוצאה מטרור, מלחמה ופעולות איבה.
שתפו את העמוד:

כיצד המדינה תפצה אותנו בנזק לרכב, לעסק ולדירה? אילו אופציות ניתנות בכדי להרחיב את הכיסויים? קראו במאמר חשוב זה ושתפו את חבריכם.

תוכלו ללחוץ על אחד הנושאים לגישה מהירה:

מה זה מס רכוש ומה תפקידו בנזקי טרור ומלחמה?

לאור אירועי ופעולות המלחמה והטרור הבלתי פוסקים החליטה מדינת ישראל לקחת על עצמה את האחריות לפצות את תושבי המדינה בגין נזקים ישירים ועקיפים שנגרמו לרכושם. כדי להסדיר את הנושא בחוק, מדינת ישראל חוקקה את חוק מס רכוש התשכ"א-1961 וקרן פיצויים התשל"ג-1973.

במסגרת החוק תושבי המדינה יכולים להגיש תביעה בזמן מלחמה או בזמן פעולה איבה או פיגוע כדי לקבל פיצוי המגיע להם על פי חוק. הפיצוי מהמדינה נועד לאפשר לתושבים לחזור למצבם הרגיל והשגרתי בזמן הקצר ביותר. 

ניתן להגיש תביעה בגין נזקי מבנה, נזקי תכולה (חפצים ביתיים כמו רהיטים, מוצרי חשמל, בגדים ועוד), נזקים שנגרמו לכלי רכב, נזקים לעסק (ציוד ומלאי), ונזקים שנגרמו לחפצים אישיים של עוברי אורח ששהו במקרה באזור בו אירעה פעולת איבה.

מס רכוש

סוגי נזקים שאפשר להגיש בגינם תביעת מס רכוש

באופן כללי ביטוחי רכב אינם כוללים כיסוי בגין נזקי מלחמה ופעולות איבה, בדיוק כמו בביטוחי דירה ועסק, לכן מס רכוש יכסה את הנזק שנגרם לרכב שלכם. 

אם הרכב שלכם נפגע בפעולת איבה עליכם לפתוח תביעה במס רכוש, לאמוד את הנזק ובסוף התהליך תופנו לתיקון הנזק ברכב במוסך מורשה לבחירתכם, כל עוד שמאי מטעם מחלקת הפיצויים מאשר את הבקשה לתיקון הרכב.

אפשר להגיש תביעה בגין נזקים שנגרמו לעסק בעקבות פעולות איבה, הכיסוי הוא על ציוד עסקי שנפגע, בהתאם לשווי הציוד לפני הפגיעה. 

עליכם להוכיח בעלות על התכולה ויש לצרף אישורי מס הכנסה על ניכוי מס במקור, הכיסוי אינו כולל פיצוי בגין אובדן כסף מזומן והמחאות שנפגעו באירוע. יש שני סוגים, נזק ישיר ונזק עקיף ועל כך נפרט בהמשך.

ע"פ חוק מס רכוש וקרן פיצויים, ובהתאם לתקנות הנלוות לחוק, הנכם יכולים לקבל פיצוי בגין נזקי רכוש שנגרמו בדירתכם. בנזקים של מבנה הדירה תפוצו לפי סכום הנקבע על ידי שמאי מוסמך. 

לעניין ביטוח תכולת הדירה – הפיצוי מוסדר בתקנות ומתבצע לפי מחירון מוסדר על חפצי בית לפי קטגוריות כמו רהיטים, בגדים, מכשירי חשמל וכו' ועל כך נפרט בהמשך.

מהם סכומי הביטוח שמס רכוש מכסה לביטוח דירה מבנה ותכולה?

תושבי המדינה זוכים לכיסוי מהמדינה עבור נזקי רכוש שנגרמו למבנה הדירה, לכן אם הבית שלכם נפגע מטיל, תוכלו לקבל פיצוי מקרן הפיצויים של מס רכוש. אך סכומים אלה מינימלים ושווה לבדוק אפשרות להרחיבם.

להלן הסכומים המוצעים לכיסוי מבנה ותכולת הדירה לפי החוק:

נזק לתכולת דירה:

התכולה בדירה מבוטחת על פי חוק מס רכוש וקרן פיצויים, אך זהו פיצוי מוגבל בסכומים המחושב לפי הרכב המשפחה המתגוררת במבנה שנפגע. קרן הפיצויים אינה מכסה ומפצה בגין נזקים שנגרמו לחפצי אמנות, לתכשיטים ולכסף מזומן.

דוגמה מספרית לתקרת הכיסוי לחפצי בית המכוסים ע"י מס רכוש (נתונים עדכניים לחודש יולי 2019):
סוג החפץ הביתי: רהיטים​
סוג החפץ הביתי: מכשירי חשמל
סוג החפץ הביתי: ביגוד והנעלה
סוג החפץ הביתי: חפץ ביתי אחר​

אפשר ללמוד מהדוגמאות המספריות בטבלה שהכיסוי הביטוחי של מס רכוש וקרן הפיצויים אינו מספיק לכיסוי ביטוח תכולת הדירה! כך לדוגמה, אם תכולת הדירה של משפחת ישראלי שווה כ-500,000 ש"ח הרי עקב נזק לתכולה כתוצאה מפעולות טרור או מלחמה, המשפחה תקבל פיצוי חלקי בלבד בגלל התקרה שנקבעה, וללא כיסוי ביטוחי נוסף מחברת ביטוח הם חשופים לנזק כספי עצום ולקושי לחזור לשגרת חייהם.

כיסוי למבנה:

חשוב להדגיש כי המבנה מבוטח על ידי המדינה על פי חוק. במקרה של נזק למבנה הדירה – חוות דעת של שמאי רכוש תקבע את גובה הנזק וגובה הפיצוי ואין הגבלת סכומי ביטוח כפי שקיימים בביטוח תכולת הבית.

איך מרחיבים את סכומי הביטוח לחפצי הדירה בנזקי טרור ומלחמה?

בכדי לבטח את דברי הערך בביתכם בכיסוי נזקי טרור ומלחמה יעמדו בפניכם שתי אפשרויות:

את ביטוח הרשות יש לרכוש בתשלום נוסף בשיעור 0.3% עבור השווי הנוסף, את ההרחבה רוכשים מנציבות מס הכנסה.

ניתן לרכוש הרחבה לנזקי טרור בפוליסות ביטוח לדירה, לרכב וכיוצא בזה. עם זאת, חברות הביטוח אינן מחויבות בחוק למכור הרחבה לנזקי טרור, אך יש חברות המציעות זאת, וכדאי להתייעץ עם סוכן הביטוח שלכם.

מומלץ לבדוק את שתי האפשרויות, עדיף בעזרת סוכן הביטוח שלכם, ורק אז להחליט כיצד להרחיב את סכומי הביטוח לחפצי הדירה.

ביטוח נזקי טרור והשלמה למס רכוש
מעוניינים בפתרון משלים לכיסוי של מס רכוש? פנו אלינו ונסייע לכם לבטח את הנכסים שלכם בפני אירועי טרור.

הרחבת סכום ביטוח תכולה באתר רשות המיסים

התקנות קובעות מאפשרות פיצוי בגין נזקים שנגרמו לתכולת הדירה בעקבות פעולות מלחמה ואיבה, למעט חפצי אמנות, מזומן וכדומה. 

אם אתם סבורים שערך הרכוש שלכם גבוה מהפיצוי המוענק על פי חוק באפשרותכם לרכוש סכום ביטוח נוסף דרך אתר רשות המיסים, זהו ביטוח רשות המוגדר במס רכוש המגיע עד לגובה 1,120,067 ₪. 

כדי להגדיל את הכיסוי עליכם למלא טופס מיוחד ולהגיש אותו. הטופס כולל פירוט החפצים ושווים, ובתמורה להרחבת הכיסוי יש לבצע תשלום של 0.3% בגין השווי הנוסף.

תוספת התכולה באתר הממשלתי תראה ככה

הרחבה של כיסוי נזקי טרור בביטוח דירה

חברות הביטוח משווקות ביטוחי דירה המבוססים על שני ביטוחים: מבנה + תכולה. הפוליסות לביטוח דירה נקבעו בתקנות אך הן אינן כוללות כיסוי בגין נזקי מלחמה ופעולות טרור ואיבה (אלא אם רכש המבוטח הרחבה מיוחדת לכך ובתוספת תשלום).

חוק מס רכוש וקרן פיצויים מבטיח פיצוי מהמדינה בגין נזקי רכוש, עקב נזקים שנגרמו לרכושכם בפעולות איבה וטרור, יחד עם זאת זהו פיצוי מוגבל וחלקי באפשרות נוספת היא לרכוש פוליסת ביטוח מאחת מחברות הביטוח הפרטיות.  

חשוב לדעת שנזקי מלחמה וטרור מוחרגים במסגרת ביטוח התכולה שלכם. עם זאת, ניתן לרכוש ביטול לחריג זה ולכסות את דברי הערך בביתכם בפני נזקים אלהפוליסה לנזקי טרור היא הרחבה של הביטוח, מטרתה לכסות אובדן או נזק פיזי שנגרם לרכוש המבוטח, בהתאם לפרק ביטוח תכולת הדירה.

אחריות חברת הביטוח מוגבלת רק לסכום ההפרש בין הסכום הנקוב בהרחבה לביטוח לבין הפיצוי שהמבוטח קיבל דרך קרן הפיצויים של המדינה. חשוב להתייחס לסייגים לאחריות חברת הביטוח, לדוגמה הפקעת או הריסת הרכוש שלכם על ידי הממשלה או הצבא, חומרים ביולוגיים, כימיים או גרעיניים ועוד.

בין אם תחליטו לרכוש את ההרחבה לחפצי הדירה דרך מס הכנסה ובין אם תחליטו לרכוש הרחבה לפוליסות הביטוח השונות דרך חברות הביטוח הפרטיות.

איך מגישים תביעה למס רכוש?

תושב ישראלי או עסק מקומי שרכושם נפגע עקב פעולות איבה או מלחמה יכולים להגיש תביעה מקוונת באתר רשות המסים, תחת הלשונית קרן פיצויים – מס רכוש. 

יש למלא בשדה המתאים את מספר הזהות שלכם ולאחר כניסה לאזור האישי עליכם לציין את סוג הנזק, לדוגמה תביעת רכב, מבנה, ציוד אישי, וחשוב לציין האם אתם מגישים תבעה פרטית או עסקית. בשלב הבא עליכם למלא את פרטי הנזק. 

את התביעה תגישו כאן:

לחצו על התמונה להגשת תביעה

בסיום הגשת התביעה המקוונת תקבלו מספר אישור, חשוב לשמור את המספר כיוון שהוא ישמש אתכם לצורך מעקב. בתהליך הגשת התביעה אפשר לשמור את המסמך כטיוטה ולהמשיך למלא את הטופס מאוחר יותר.

בנוסף, עליכם למלא את פרטי הניזוק, לרבות שם מלא, כתובת מלאה, דרכי התקשרות (חובה למלא דואר אלקטרוני), ובשלב האחרון עליכם למלא את פרטי הבנק שלכם.

יש ללחוץ על לחצן שמירת התביעה, לשמור במקום בטוח את מספר הפנייה, לקרוא את ההערות המופיעות בחלונית ולהתייחס אליהן, ורק אז ללחוץ על שידור הטופס. 

אסור לכם לגעת או לתקן את הרכוש שנפגע עד הגעת שמאי. אגב, את הטופס אתם יכולים להגיש באתר המקוון באמצעות המחשב או באמצעות הטלפון הנייד.

פנו אלינו לייעוץ ללא התחייבות

אנחנו, הצוות המנוסה והמקצועי של סוכנות הביטוח אנגלמן ובניו, נסייע לכם לבטח את רכושכם בפני נזקי טרור ופעולות מלחמה. סוכני הביטוח שלנו רכשו ידע רב וניסיון עשיר בתחום ביטוחי הרכוש והכיסויים בפני נזקי פעולות טרור ומלחמה, הן לרכוש הפרטי והן לרכוש העסקים.

אנו בוחנים כל מקרה לגופו, בודקים את הביטוחים שרכשתם כדי להתאים את הכיסוי המיטבי עבורכם, בהתאמה מדויקת לסיכונים האפשריים, לרבות נזקי רכוש (פרטי ועסקי) כתוצאה מפעולות מלחמה וטרור.

עשו לנו לייק:
שתפו את העמוד:

הרשמו לעדכוני הסוכנות!

הרשמו לחדשות הסוכנות ותשארו מעודכנים בכל מידע מקצועי חדש שיוצא.

קבלו הצעת מחיר מיידית:

דילוג לתוכן